Simona Halep e în semifinale la Dubai! Evoluție demnă de o mare campioană cu Ons Jabeur

Actualizat 17/02/2022 la 19:09 GMT+2

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Dubai după ce a trecut în minimum de seturi, dar la mare luptă, de favorita numărul 8, Ons Jabeur. Românca va evolua mâine pentru un loc în marea finală a competiției din Emiratele Arabe Unite.

Simona Halep

• GAME, SET & MECI, Simona Halep! Românca a obținut calificarea în semifinale la turneul de 500 de puncte de la Dubai. Marea noastră campioană a eliminat-o în sferturi pe favorita numărul 8, Ons Jabeur, în minimum de seturi, dar la mare luptă, scor 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela pentru un loc în finală cu Jelena Ostapenko.
  • 6-4, 5-3. Ons Jabeur rămâne în meci, dar Simona Halep va servi pentru a se califica în semifinale.
  • 6-4, 5-2. Simona Halep își face serviciul, iar Ons Jabeur va servi în continaure pentru a rămâne în meci.
  • 6-4, 4-2. Simona Halep obține break-ul în setul secund și e acum la două game-uri distanță de calificarea în semifinale.
  • 6-4, 3-2. Simona Halep iese dintr-o situație foarte dificilă și își câștigă game-ul de serviciu. Românca e pentru prima dată în setul secund în față.
  • 6-4, 2-2. Simoan Halep face un game de retur excelent și egalează la 2.
  • 6-4, 1-2. Simona Halep își face serviciul și e pe tabelă în setul secund.
  • 6-4, 0-2. Ons Jabeur își consolidează break-ul. Simona Halep e nevoită acum să revină în setul secund.
  • 6-4, 0-1. Simona Halep începe setul secund cedându-și serviciul. Ons Jabeur are avantajul.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND
  • 6-4. După un game foarte complicat pe propriul serviciu, Ons Jabeur cedează, iar Simona Halep își adjudecă primul set cu 6-4, după 46 de minute de joc.
  • 5-4. Simona Halep nu reușește să încheie setul, iar Ons Jabeur profită de această șansă și are șansa să egaleze la 5 în următorul game.
  • 5-3. Ons Jabeur supraviețuiește în setul întâi la capătul unui game foarte dificil pe propriul serviciu. Urmează Halep, care va încerca să încheie primul set.
  • 5-2. Simona Halep reușește de această dată să-și consolideze break-ul, iar Ons Jabeur va servi în continuare pentru a rămâne în setul de debut.
  • 4-2. Excelent spirit de luptă arătat de Simona Halep, care trece încă o dată în față. Va servi pentru a-și consolida avantajul.
  • 3-2. Simona Halep își face serviciul cu ceva emoții, dar trece în față.
  • 2-2. Ons Jabeur revine și egalează la 2. Revenim pe serviciu în cel de-al treilea sfert de finală de la Dubai.
  • 2-1. Ons Jabeur obține rebreak-ul la 0. Simona Halep nu reușește să-și consolideze avantajul din game-ul precedent.
  • 2-0. Simona Halep debutează perfect în sferturile de finală și obține primul break al meciului.
  • 1-0. Simona Halep își face serviciul în debutul meciului fără emoții.
  • UPDATE / Simona Halep va servi prima în meciul din sferturi cu Ons Jabeur.
  • UPDATE / Partida dintre Simona Halep și Ons Jabeur va începe în curând pe terenul central de la Dubai. Kudermetova tocmai a încheiat meciul cu Teichamnn din sferturi și e în semifinale, acolo unde o va întâlni pe câștigătoarea dintre Vondrousova - Yastremska.
  • UPDATE / Meciul Simona Halep - Ons Jabeur va începe cu întârziere, întrucât partida programată înainte pe terenul central, Teichmann - Kudermetova, a intrat în set decisiv.
Știre inițială
Simona Halep revine azi pe teren, după ce le-a învins pe Riske și Ruse. Campioană la edițiile din 2015 și 2020, Simona Halep o întâlnește azi, în sferturile de finală, pe tunisianca Ons Jabeur, a 8-a favorită de pe tabloul principal. Adversara de azi a Simonei a trecut până acum la Dubai de Zvonareva și Pegula, cedând un set în turul inaugural.
Partida dintre Simona Halep și Ons Jabeur va fi a treia de pe terenul central și nu va începe mai devreme de ora 17:00, ora României. Duelul va fi transmis în format LIVE TEXT pe eurosport.ro. Partida Simonei va avea loc după meciurile Kvitova – Ostapenko și Teichamnn - Kudermetova. În viziunea bookmakerilor, Simona Halep este favorită în duelul programat azi în Emiratele Arabe Unite. Dacă trece de Jabeur, Simona va da peste Jelena Ostapenko.

SIMONA HALEP – Ons Jabeur, LIVE TEXT ÎN sferturile de finală LA DUBAI, DE LA ORA 17:00

Simona Halep și Ons Jabeur s-au mai întâlnit de două ori în carieră până acum, scorul fiind egal, 1-1. Mai întâi, Simona a fost nevoită să se retragă din turul 1 de la Beijing (2018), după ce pierduse primul set cu 6-1. Ultima confruntare directă a avut loc chiar la Dubai, în 2020. Atunci, românca s-a impus dramatic, în tie-break-ul decisivului, scorul final fiind 1-6, 6-2, 7-6 (7).
Meciul de azi va fi un bun prilej pentru Simona să pună capăt unei perioade de secetă în privința meciurilor câștigate contra jucătoarelor din Top 10 WTA. Ultima izbândă de acest tip a sportivei noastre datează din septembrie 2020, când o învingea pe Karolina Pliskova în finala turneului de la Roma, cehoaica retrăgându-se în setul secund din cauza unei accidentări.
De atunci, Simona s-a mai duelat cu alte 3 sportive clasate în primele 10 jucătoare ale lumii la vremea respectivă și a pierdut de fiecare dată. Aryna Sabalenka (Stuttgart 2021 - semifinale), Elina Svitolina (US Open 2021 - optimi) și Maria Sakkari (Moscova 2021 - sferturi) sunt jucătoarele care au învins-o pe româncă în sezonul trecut, fiind la ora meciurilor în Top 10 WTA. Mai mult, Simona nu a câștigat vreun set în toate aceste confruntări.