Simona Halep e în turul 2 la Cincinnati! Românca, vizibil obosită, a trecut la mare luptă de Potapova

Actualizat 17/08/2022 la 03:54 GMT+3

Simona Halep s-a calificat în această dimineață în turul al doilea la Cincinnati, după ce a trecut de Anastasia Potapova în 3 seturi foarte disputate. Românca a acuzat probleme în zona coapselor și a primit tratament de mai multe ori pe durata partidei.

Simona Halep

GAME, SET & MECI, Simona Halep! Sportiva noastră e în turul secund la turneul de 1000 de puncte de la Cincinnati, după ce a trecut cu 6-4, 3-6, 6-3 de Anastasia Potapova, la capătul unui meci care a durat două ore și 16 minute de joc. Partida a fost întreruptă de ploaie după doar câteva game-uri, iar Simona a fost vizibil deranjată de probleme la coapse și oboseală. În turul secund, sportiva noastră se va duela cu Veronika Kudermetova.
  • 5-3. Simona Halep obține break-ul și va servi pentru a închide partida.
  • 4-3. Simona Halep își pierde serviciul și avantajul break-ului.
  • 4-2. Potapova își face serviciul.
  • 4-1. Simona Halep își face serviciul și e la doar două game-uri distanță de calificarea în turul secund.
  • 3-1. Potapova comite alte duble greșeli, iar Simona are avantajul în decisiv.
  • 2-1. Simona Halep se luptă incredibil și își câștigă game-ul de serviciu. Echipa medicală intră din nou pe teren pentru a o trata pe Simona, care acuză probleme la coapse.
  • 1-1. Potapova își face serviciul fără nicio emoție, disconfortul pentru Simona crește.
  • 1-0. Simona Halep își face serviciul.
  • ÎNCEPE SETUL DECISIV.
  • 3-6. Potapova își face serviciul și trimite meciul în decisiv. Simona Halep cere intervenția echipei medicale.
  • 3-5. Potapova face break-ul și va servi pentru a încheia setul 2.
  • 3-4. Potapova își face serviciul, trece iar în față.
  • 3-3. Simona Halep a avut 40-15, dar cedează puncte în mod inexplicabil, iar Potapova e din nou în joc.
  • 3-2. Simona Halep obține break-ul după un game dezastruos de serviciu al rusoaicei.
  • 2-2. Simona Halep face un game alb de serviciu și egalează la 2 în setul secund.
  • 1-2. Potapova își face serviciul și trece în față.
  • 1-1. Potapova forțează și face rebreak-ul.
  • 1-0. Simona Halep obține primul break în setul secund.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 6-4. Simona Halep câștigă setul inaugural după 55 de minute de joc, însă arată semne de oboseală din ce în ce mai des.
  • 5-4. Simona Halep obține break-ul și va servi pentru a câștiga primul set. Românca e aclamată din tribune.
  • 4-4. Simona Halep își face serviciul cu încredere. Sportiva noastră pare să aibă dureri la coapsa dreaptă.
  • 3-4. Potapova salvează 4 mingi de break și trece iar în față.
  • 3-3. Simona Halep își face și ea serviciul pentru prima dată în acest meci, egalând la 3.
  • 2-3. Potapova e prima care-și face serviciul în acest meci și trece în față.
  • Acum se usucă terenurile și meciul se va relua în curând, la o oră după debutul episodului de ploaie.
  • Game-ul s-a oprit la 30 egal. Ploaia a început la Cincinnati, partida e întreruptă momentan.
  • 2-2. Potapova face break-ul și egalează la 2.
  • 2-1. Simona mai obține un break și e în față din nou.
  • 1-1. Potapova obține imediat rebreak-ul în debutul setului inaugural.
  • 1-0. Simona Halep obține primul break al meciului încă din primul game al partidei.
UPDATE Meciul dintre Pablo Carreno-Busta și Miomir Kecmanovic s-a încheiat cu victoria sârbului. Urmează duelul Halep - Potapova. Anastasia Potapova începe meciul la serviciu.
UPDATE Meciul dintre Simona Halep și Anastasia Potapova începe în curând la Cincinnati, după încheierea partidei dintre Carreno-Busta și Kecmanovic.
UPDATE Simona Halep ar putea ajunge chiar la un pas de podiumul din WTA. Cu un parcurs foarte bun și chiar cu titlul de la Cincinnat, campioana noastră ar ajunge la 4.095 puncte și ar putea la începutul săptămânii să urce pe locul 4, ceea ce ar fi extraordinar în vederea ulitmului turneu de Grand Slam al anului, acolo unde ordinea capilor de serie este extrem de importantă.
Știre inițială
Simona Halep a cucerit duminică marele titlu la Toronto, după o finală electrizantă disputată în compania braziliencei Beatriz Haddad Maia. Simona s-a impus cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3 la capătul unui meci care a durat două ore și 18 minute de joc. Astfel, românca și-a trecut în palmares titlul cu numărul 24 al carierei, al doilea al anului după cel cucerit la Melbourne, al treilea în Canada, după cele câștigate la Montreal în 2016 și 2018, și primul la Toronto.
După titlul cucerit în Canada, Simona e pregătită deja de următoarea provocare. Este vorba despre turneul de 1000 de puncte de la Cincinnati, acolo unde românca a disputat de-a lungul carierei nu mai puțin de 3 finale, fără a-și trece însă în palmares vreun succes: 2015 (înfrângere în 2 seturi cu Serena Williams), 2017 (înfrângere dură cu Gabrine Muguruza, 6-1, 6-0) și 2018 (înfrângere în 3 seturi cu Kiki Bertens).

Cincinnati a fost dintotdeauna un turneu în cadrul căruia Simona Halep s-a descurcat de minune, însă nu până la final. E foarte posibil ca anul acesta, sub îndrumarea lui Patrick Mouratoglou, românca să încerce din nou să ducă până la final parcursul. În primul tur de la Cincinnati, Simona urma să se dueleze cu Karolina Muchova, dar jucătoarea din Cehia s-a retras. Astfel, românca va juca împotriva Anastasiei Potapova, care a ajuns pe tablou din postura de lucky looser. Partida va avea loc în noaptea de marți spre miercuri și va începe după ora 00.00.
Potapova a pierdut în ultimul tur al calificărilor în fața Annei Kalinskaya, dar va juca pe tabloul principal din postura de lucky looser.Simona Halep și Anastasia Potapova s-au mai duelat de două ori în circuit până acum, în 2021, românca învingând categoric în ambele dispute. Prima a avut în 16-imile de la Melbourne Summer Set, când Simona s-a impus cu un dublu 6-4, iar cea de-a 2-a în primul tur de la Moscova, sportiva noastră câștigând atunci cu 6-1, 6-4.
Dacă va trece de Potapova, Simona o va întâlni în turul secund al turneului din Ohio pe Veronika Kudermetova (20 WTA), cea care s-a impus în partida din primul tur contra cehoaicei Barbora Kerjcikova (19 WTA), scor 6-3, 6-3. Simona Halep și Veronika Kudermetova s-au întâlnit de trei ori până acum, iar românca s-a impus de fiecare dată. Ultima oară s-au întâlnit la începutul acestui an, atunci când Simona Halep a învins-o pe Kudermetova cu 6-2, 6-3, în ultimul act al turneului Melbourne Summer Set.
Competiția masculină de la Cincinnati este în direct pe Eurosport și Eurosport Player.