Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Indian Wells! Victorie în 3 seturi muncite cu Alexandrova

Actualizat 11/03/2022 la 22:54 GMT+2

Simona Halep s-a calificat în această seară în turul al treilea la Indian Wells, după o partidă în care a avut emoții, mai ales în setul secund. Sportiva noastră a trecut în 3 seturi de Ekaterina Alexandrova.

Simona Halep

• GAME, SET & MECI! Simona Halep s-a calificat în această seară în turul al treilea la Indian Wells după ce a trecut de Ekaterina Alexandrova, ocupanta locului 52 WTA, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 48 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela cu învingătoarea meciului dintre Gauff și Liu.
  • 5-2. Simona Halep obține break-ul și va servi pentru victorie în continuare.
  • 4-2. Alexandrova obține un break și se apropie la două game-uri.
  • 4-1. Simona Halep a mai obținut un break și e aproape de calificarea în turul al treilea.
  • 3-1. Simona Halep și-a ridicat vizibil nivelul de joc și e în față în setul decisiv.
  • 2-1. Alexandrova își face serviciul, însă Halep va servi pentru a face 3-1.
  • 2-0. Simona Halep își face serviciul și își consolidează break-ul.
  • 1-0. Simona Halep obține break-ul în primul game al setului decisiv.
  • Începe setul decisiv.
  • 4-6. Alexandrova reușește break-ul când avea nevoie mai mare de el și trimite meciul în decisiv.
  • 4-5. Alexandrova își face serviciul, iar Halep va servi în continuare pentru a rămâne în setul secund.
  • 4-4. Simona Halep egalează la 4.
  • 3-4. Alexandrova își face serviciul, iar presiunea se mută pe Simona.
  • 3-3. Simona Halep egalează la 3, iar tensiunea crește pe măsură ce se apropie finalul setului 2.
  • 2-3. Alexandrova își face serviciul. Deocamdată niciun break în setul 2.
  • 2-2. Simona Halep își face și ea serviciul cu emoții, salvând o minge de break.
  • 1-2. Alexandrova a salvat o minge de break și rămâne în față în setul secund.
  • 1-1. Simona Halep egalează la 1 în debutul setului secund.
  • 0-1. Alexandrova câștigă game-ul de serviciu din setul secund.
  • Începe setul secund.
  • 6-2. Simona Halep își adjudecă primul set al întâlnirii cu Ekaterina Alexandrova după 27 de minute de joc.
  • 5-2. Alexandrova supraviețuiește în acest prim set, dar Halep va servi pentru a încheia manșa a doua.
  • 5-1. Simona Halep își face serviciul, iar Alexandrova va servi pentru a rămâne în set.
  • 4-1. Simona Halep mai face un break și e la doar două game-uri distanță de adjudecarea primului set.
  • 3-1. Alexandrova recuperează un break și va servi pentru a duce scorul la 3-2.
  • 3-0. Simona Halep obține un nou break.
  • 2-0. Simona Halep își consolidează break-ul și are avantaj în debutul partidei.
  • 1-0. Simona Halep obține break-ul încă din startul meciului.
  • UPDATE / Alexandrova începe meciul la serviciu.
  • UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova e pe cale să înceapă la Indian Wells.
Știre inițială
Simona Halep va debuta la Indian Wells 2022 în turul 2, unde a fost direct calificată datorită statutului de cap de serie. Românca o va înfrunta în primul său meci de la turneul din California pe Ekaterina Alexandrova, locul 52 WTA. Rusoaica a învins-o în primul tur la Indian Wells pe americanca Elvina Kalieva, la capătul unui meci care a durat două ore și 23 de minute, încheiat cu scorul de 4-6, 6-2, 7-6.
Organizatorii au programat disputa ca deschidere a zilei, astfel că cele două vor păși în arenă la ora României 21:00. În acest sezon, Halep a câștigat turneul Melbourne Summer Set, a ajuns până în optimi la Australian Open, până în semifinale la Dubai și a fost eliminată încă din primul tur de la Doha. Acum, sportiva noastră este pregătită de o nouă aventură în circuitul feminin de tenis.

Meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova va fi cea de-a cincea înfruntare directă a celor două sportive, care au obținut fiecare câte două victorii. Românca s-a impus în primul meci direct, în 2019, la Cincinnati, și în ultimul, disputat în 2021, la Stuttgart, în timp ce rusoaica a învins-o pe Halep în 2019 la Beijing și în 2021 la Gippsland Trophy.Simona Halep, care ocupă acum locul 26 WTA, are în palmares un titlu la Indian Wells, cucerit în 2015, când a trecut în finală de Jelena Jankovic, scor 2-6, 7-5, 6-4.
Acesta va fi și primul turneu al Simonei Halep alături de noul ei antrenor, tânărul francez Morgan Bourbon. După ce i-a dat afară pe Daniel Dobre și Adrian Marcu, Simona Halep a ales să participe singură la turnee. A înţeles că soluţia e una neinspirată, astfel că va fi antrenată în următoarele săptămâni de antrenorul în vârstă de 29 de ani, Morgan Bourbon, fost tenismen care a fost angajat în 2018 de Patrick Mouratoglou la Academia din Franța. Bourbon este cel mai bun prieten al controversatului tenismen Benoit Paire pe care l-a și însoțit, o perioadă, în circuitul ATP.