• 6-4, 5-7, 5-7. Aventura Simonei Halep se oprește în optimile de finală la Madrid. Campioana noastră a fost eliminată de Elise Mertens la Caja Magica, la capătul unui meci care a durat două ore și 35 de minute de joc. Aceasta este prima victorie a belgiencei în fața sportivei noastre pe zgură. În continuare, Elise Mertens o va întâlni la Madrid pe câștigătoarea meciului dintre Aryna Sabalenka și Jessica Pegula.
  • 5-6. Elise Mertens continuă să preseze și e la doar un game distanță de sferturi.
  • 5-5. Simona Halep rămâne în meci! Urmează game-urile cruciale!
  • 4-5. Elise Mertens se apropie tot mai mult de victorie. Simona va servi pentru a rămâne în meci.
  • 4-4. Lupta nebună continuă! Elise Mertens obține imediat rebreak-ul!
  • 4-3. Elise Mertens greșește inexplicabil, iar Simona Halep obține un nou break.
  • 3-3. Elise Mertens egalează la 3, după un game complicat pe serviciu pentru Simona Halep.
  • 3-2. Elise Mertens își face serviciul cu ușurință și se menține aproape după cedarea unui game pe propriul serviciu.
  • 3-1. Simona Halep consolidează break-ul obținut mai devreme la capătul unui game maraton de nu mai puțin de 13 puncte.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break al setului decisiv! De aici poate începe drumul spre calificarea în sferturile de finală.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul.
  • 0-1. Elise Mertens începe setul decisiv cu dreptul și câștigă game-ul de debut.
  • ÎNCEPE SETUL DECISIV LA MADRID
  • 6-4, 5-7. Elise Mertens câștigă setul 2 și trimite meciul în set decisiv! Belgianca a câștigat primul ei set pe zgură în fața româncei.
  • 6-4, 5-6. Mertens își face serviciu, iar Simo va mai servi o dată pentru a rămâne în set.
  • 6-4, 5-5. Simona Halep își face serviciul și supraviețuiește în acest set 2.
  • 6-4, 4-5. Mertens trece iar la conducere, iar Simo va servi pentru a rămâne în acest al doilea set.
  • 6-4, 4-4. Din păcate, Simona nu reușește să-și consolideze break-ul, iar lupta continuă.
  • 6-4, 4-3. Simona Halep reușește break-ul și se apropie de calificarea în sferturi la Madrid.
  • 6-4, 3-3. Simona Halep își face serviciul pentru prima dată în setul secund și egalează la 3.
  • 6-4, 2-3. La fel ca în game-urile precedente, Simona Halep face rebreak-ul.
  • 6-4, 1-3. Simona pare să se grăbească, iar asta nu o ajută dejoc. Mertens face iar break-ul.
  • 6-4, 1-2. Simona Halep recuperează imediat break-ul.
  • 6-4, 0-2. După un început de game foarte bun, Simona Halep își pierde serviciul.
  • 6-4, 0-1. Elise Mertens începe setul al doilea cu dreptul.
  • ÎNCEPE SETUL AL DOILEA LA MADRID
  • 6-4. Simona Halep câștigă setul inaugural după 40 de minute de joc.
  • 5-4. Mertens supraviețuiește în acest game, dar Simona va servi în continuare pentru a încheia manșa inaugurală.
  • 5-3. Simona Halep își face serviciul! Mertens va servi pentru a rămâne în set.
  • 4-3. Simona Halep reacționează imediat la retur și revine la conducere, fiind la doar două game-uri distanță de câștigarea setului întâi.
  • 3-3. Simona Halep a început cu 30-0 pe propriul serviciu, însă Mertens a profitat de câteva greșeli și a făcut rebreak-ul.
  • 3-2. Elise Mertens își face serviciul și stă aproape de Simona în acest set inaugural.
  • 3-1. Simona Halep își consolidează break-ul obținut mai devreme, însă nu fără emoții.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break al meciului cu Elise Mertens, în optimi la Madrid.
  • 1-1. Simona Halep câștigă și ea primul game pe serviciu, salvând nu mai puțin de trei minge de break.
  • 0-1. Elise Mertens începe bine la serviciu, chiar dacă Simona a avut 30-0 la retur în game-ul de debut.
UPDATE / Elise Mertens va începe la serviciu meciul din optimile de finală.
UPDATE / S-a încheiat meciul dintre Khachanov și Nishikori! În curând vor intra pe terenul central Simona Halep și adversara ei din optimile de finală, Elise Mertens.
Simona Halep, principala favorită la câștigarea turneului de la Roma! Predicțiile bookmakerilor
ACUM 5 ORE
UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Elise Mertens va începe cu întârziere la Caja Magica, asta pentru că partida dintre Khachanov și Nishikori a intrat în decisiv, prleungindu-se.
Știre inițială
Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid după ce a trecut în turul secund de Saisai Zheng, ocupanta locului 57 WTA. Campioana noastră s-a impus cu scorul de 6-0, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 20 de minute de joc. Pentru un loc în sferturi, Simona se va duela cu Elise Mertens (16 WTA şi cap de serie numărul 13).
În primul tur, a treia jucătoare a lumii a trecut de Sara Sorribes Tormo tot în minimum de seturi, 6-0, 7-5. Campioana noastră a câștigat turneul de la Caja Magica la edițiile din 2016 și 2017, în timp ce în 2014 și 2019 a ajuns până în finală, fiind acolo învinsă de Maria Sharapova, respectiv Kiki Bertens.

Siteul WTA, înainte de Halep - Mertens: "Veste proastă pentru rivalele Simonei"

Siteul oficial al WTA a prefaţat duelul de azi şi are o veste proastă pentru toate rivalele româncei: Halep nu doar că e în formă, dar are şi mintea setată pe performanţă, astfel că va fi greu pentru cineva să o învingă pe zgură.
"Există un motiv pentru care Halep a ieșit în fruntea clasamentului "WTA Insider’s Clay Court Power Rankings". A fost de departe cea mai constantă pe zgură în ultimii 5 ani, iar cifrele o dovedesc. Acum, Halep a spus că e gata de luptă în sezonul pe suprafaţa roşie, iar declaraţiile sale sunt o veste proastă pentru toate rivalele. "Am fost stresată înainte de meciuri, dar acum mă simt mai bine. Mă îmbunătățesc mental cu fiecare meci. Pot spune că am început să mă bucur mai mult și nu mai simt acele stări negative. Așa că sunt într-un loc bun acum", explică românca.
Halep are nouă titluri pe zgură, inclusiv titlul la Roland Garros, în 2018. Astăzi, ea joacă în optimi la Madrid contra lui Mertens, pe care o conduce cu 4-1 la întâlnirile directe. -Ultimele două victorii au fost în minimum de seturi, în 2020 la Australian Open și în finala de la Praga, tot anul trecut. "Știu că este dificil, deoarece aleargă foarte mult pe linia de fund şi nu renunţă la vreun punct. Va fi dificil", a spus Halep", notează siteul oficial al WTA, înainte de confruntarea de azi.

Simona Halep - Elise Mertens | Cine e adversara româncei

În vârstă de 25 ani, Elise Mertens ocupă locul 16 în clasamentul WTA, însă cea mai înaltă poziție ocupată este locul 12 WTA, pe data de 26 noiembrie 2018. Din tenis, belgianca a câștigat 7,722,060 de dolari și a cucerit șase titluri WTA. Hobart (2017), Rabat, Lugano, Hobart (2018), Doha (2019 - a învins-o în finală pe Simona Halep) și Gippsland Trophy (2021). Săptămâna trecută, Elise Mertens a fost învinsă de Sorana Cîrstea în finala turneului de la Istanbul, scor 6-1, 7-6(3).
La turneele de Grand Slam, Elise Mertens a ajuns cel mai departe până în semifinale la Australian Open 2018. La US Open a ajuns până în sferturi (2019, 2020), iar la Roland Garros și Wimbledon a ajuns până în optimile de finală. Elise Mertens a debutat în tenis la doar patru ani, fiind sfătuită de sora ei mai mare să aleagă acest drum. Elise este o persoană căreia îi place să petreacă mult timp alături de familie și are o pasiune inedită. Ea are acasă patru câini și o mulțime de păsări, cum ar fi fazani, păuni, cocori și găini.
Până acum, Simona Halep (locul 3 WTA) și Elise Mertens (locul 16 WTA) s-au întâlnit de cinci ori, scorul fiindu-i favorabil sportivei române, cu 4-1:
  • 2020, Praga: 6-2, 7-5 pentru Halep
  • 2020, Australian Open: 6-4, 6-4 pentru Halep
  • 2019, Doha: 3-6, 6-4, 6-3 pentru Mertens
  • 2018, Roland Garros: 6-2, 6-1 pentru Halep
  • 2018, Madrid: 6-0, 6-3 pentru Halep.
CINE VA CÂȘTIGA MECIUL?
Învingătoarea din optimea Halep - Mertens va juca în sferturi împotriva câștigătoarei duelului Sabalenka - Pegula. Pentru româncă ar fi o șansă a revanșei, după ce sportiva din Belarus a învins-o în semifinalele de la Stuttgart, acum mai puțin de două săptămâni.
Celelalte două optimi de azi de la Caja Magica le aduc față în față pe Pavlyuchenkova și Brady și pe Sakkari și Muchova. Ieri s-au calificat în sferturi Kvitova, Bencic, Badosa și Barty.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player
Partida Halep - Mertens are loc în această după-amiază, de la ora 14:00, şi va putea fi urmărită în format LIVE-BLOG pe eurosport.ro.
Simona Halep, antrenament la Roma cu "coșmarul" de la Foro Italico! Impresiile româncei în Italia
ACUM 11 ORE
Simona Halep se îndepărtează de locul 1 WTA, dar urcă în clasamentul pentru Turneul Campioanelor