Simona Halep, în topul banilor câștigați din tenis în 2020! Ce loc ocupă campioana noastră

Publicat 06/04/2020 la 13:08 GMT+3

A doua jucătoare a lumii, Simona Halep, a fost inclusă în topul banilor câștigați din tenis în actualul sezon competițional, întrerupt din cauza pandemiei de coronavirus.

Halep

Câștigătoare a două titluri de Grand Slam, Simona Halep s-a descurcat admirabil la începutul sezonului competițional actual și ocupă locul 3 în ierarhia banilor câștigați din tenis în acest an. Campioana noastră a câștigat în 2020 1,44 milioane de dolari de pe urma celor trei turnee la care a participat în 2020.
Prima pozitie e ocupată de sportiva care s-a impus la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, Sofia Kenin, care se poate lăuda deja cu 3 milioane de dolari câștigati în acest an. Pozitia a doua îi revine ibericei Garbine Muguruza, cu 1,6 milioane de dolari. Sportiva din Spania a disputat marea finală a turneului organizat la Melbourne.