Simona Halep e în finala de la Toronto! Românca, revenire de mare campioană cu Jessica Pegula

Actualizat 13/08/2022 la 22:21 GMT+3

Simona Halep s-a calificat sâmbătă seară în marea finală de la Toronto după ce a trecut în 3 seturi foarte disputate de Jessica Pegula, a șaptea jucătoare a lumii.

Simona Halep

GAME, SET & MECI, Simona Halep! Campioana noastră e în marea finală de la Toronto, după ce a trecut în 3 seturi dramatice de Jessica Pegula, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4, la capătul unui meci foarte spectaculos care a durat două ore și 13 minute de joc. În continuare, Simona se va duela la Toronto cu învingătoarea semifinalei dintre Karolina Pliskova și Beatriz Haddad Maia.
Simona Halep a câștigat de două ori Rogers Cup, dar de fiecare dată la Montreal (turneul se ține alternativ la Montreal și Toronto). În 2016 a trecut în finală de Madison Keys, iar în 2018 a dispus de Sloane Stephens. Când turneul a avut loc la Toronto, la fel ca în acest an, românca a ajuns o singură dată în finală, în 2015, dar a fost nevoită să se retragă în setul 3 al meciului cu Belinda Bencic.
  • 5-4. Jessica Pegula iese dintr-o situație extrem de dificilă, salvează 2 mingi de meci și rămâne în partidă.
  • 5-3. Simona Halep nu reușește să încheie meciul, iar Jessica Pegula recuperează un break și se apropie la 2 game-uri de Simona.
  • 5-2. Simona Halep mai face un break și e la un singur game distanță de calificarea în marea finală de la Toronto.
  • 4-2. Simona Halep își face serviciul și e la doar două game-uri distanță de calificarea în marea finală de la Toronto.
  • 3-2. Simona dictează ritmul și obține break-ul în decisiv.
  • 2-2. Simona Halep salvează 4 mingi de break și egalează la 2.
  • 1-2. Jessica Pegula salvează o minge de break și e pentru prima dată la conducere în decisiv.
  • 1-1. Simona Halep nu reușește să-și consolideze break-ul, iar Pegula egalează la 1 în startul decisivului.
  • 1-0. Excelent! Simona Halep începe setul decisiv cu break!
  • ÎNCEPE SETUL DECISIV.
  • 6-3. Simona Halep își face serviciul și trimite semifinala în set decisiv!
  • 5-3. Jessica Pegula rămâne în setul 2, dar Simona va servi pentru a trimite semifinala în decisiv.
  • 5-2. Simona Halep își face serviciul după un game extrem de complicat, salvând 4 mingi de break.
  • 4-2. Jessica Pegula își face cu dificultate serviciul și se apropie la 2 game-uri în spatele Simonei.
  • 4-1. Simona Halep își face serviciul și în sfârșit consolidează un break.
  • 3-1. Simona obține imediat break-ul, după un game foarte slab de serviciu al Jessicăi Pegula.
  • 2-1. Jessica Pegula face rebreak-ul imediat.
  • 2-0. Simona Halep obține primul break al ei în semifinala cu Jessica Pegula.
  • 1-0. Simona Halep a salvat două mingi de break și și-a făcut serviciul în debutul setului secund.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 2-6. Jessica Pegula câștigă în mod categoric primul set al semifinalei cu Halep, după 35 de minute de joc. Pentru Halep, acesta este primul set cedat în turneu.
  • 2-5. Simona Halep își face serviciul și rămâne în set pentru moment.
  • 1-5. Jessica Pegula își face cu ușurință serviciul, iar Simona e nevoită se servească pentru a rămâne în acest prim set.
  • 1-4. Serviciul Simonei Halep arată chiar mai rău decât în meciul cu Coco Gauff, iar Pegula obține un nou break, la 0.
  • 1-3. Simona Halep a avut 3 mingi de break, dar Jessica Pegula a servit formidabil și și-a consolidat break-ul.
  • 1-2. Din păcate, Simona are mari probleme la serviciu, iar Pegula trece în față cu avantajul primului break din partidă.
  • 1-1 Jessica Pegula își face serviciul cu destul de multă ușurință și egalează la 1.
  • 1-0. După un prim game dificil de serviciu, în care a salvat o minge de break, Simona își face serviciul și e pe tabelă în această primă semifinală de la Toronto.
UPDATE Simona Halep va servi prima în acest meci.
UPDATE Au mai rămas doar 10 minute până la startul partidei dintre Simona Halep și Jessica Pegula, în semifinalele turneului de 1000 de puncte de la Toronto.
UPDATE Simona Halep a comis în meciul cu Coco Gauff nu mai puțin de 8 duble greșeli, câștigând doar 61% din puncte cu primul serviciu. Pe al doilea serviciu, românca a suferit și mai mult, doar 38% din puncte au fost câștigate pe serviciul secund. Coco Gauff a reușit să profite din plin de erorile româncei, însă sportiva noastră e cunoscută pentru jocul excelent la retur. În final, experiența și-a spus cuvântul, iar Simona s-a calificat mai departe.
Aflat în tribune pentru prima dată de la începutul turneului organizat la Toronto, Patrick Mouratoglou s-a bucurat fără doar și poate de victorie, însă jocul elevei lui a lăsat de dorit, mai ales în game-urile de serviciu. Drept urmare, francezul nu i-a lăsat timp de recuperare Simonei imediat după meci și au mers pe terenul de antrenament pentru a exersa serviciul. Simona a confirmat asta la conferința de presă și a vorbit despre sesiunea de pregătire.
"Patrick mi-a spus că trebuie să exersez mai mult pentru că serviciul meu nu a fost deloc grozav azi. Am mers la antrenament pentru că am simțit că e o idee bună să continui să lucrez la acest aspect. În pregătire, serviciul a funcționat foarte bine, așa că să sperăm că în semifinale va da roade acest antrenament extra", a spus Simona Halep la conferința de presă.

Pegula vs Halep | Americanca nu crede că are un avantaj prin prisma clasării mai sus în clasamentul WTA

Simona Halep și Jessica Pegula se vor întâlni pentru prima oară în circuitul WTA, în semifinalele Rogers Cup, ceea ce face duelul și mai intersant. Americanca de 28 de ani este în cea mai bună formă a carierei sale, fiind pe locul 7 WTA, cea mai înaltă poziție ocupată de sportiva din SUA, atinsă pe data de 18 iulie 2022.
"Simt că oricine poate câștiga turneul, în circuitul feminin e un echilibru mare și nicio jucătoare nu poate fi scoasă din cursă în lupta pentru un trofeu. Sunt cel mai bine clasată jucătoare din semifinale, dar asta nu înseamnă nimic. Joc împotriva Simonei Halep, o mare campioană și va fi foarte greu. Mă bucură să știu că sunt cel mai bine clasată, dar atât, în plan mental nu înseamnă absolut nimic", a spus Pegula la conferința de presă de dinainte de partida cu Simona Halep.
UPDATE Siteul oficial al WTA i-a dedicat azi, în ziua partidei cu Pegula, un material special sportivei noastre, explicând victoria împotriva lui Cori Gauff prin cifre. Iată mai jos datele statistice din spatele succesului Simonei Halep din sferturile de la Toronto.
4 - numărul de victorii în fața lui Cori Gauff, din tot atâtea partide. Cele două s-au întâlnit prima oară la Wimbledon 2019, pentru ca apoi românca să se mai impună la Indian Wells și Madrid.
8 - de fiecare dată, marea noastră campioană s-a impus în minimum de seturi în fața marii speranțe a tenisului din SUA. Ca atare, ea a ajuns la 8-0 la seturi în confruntările directe cu Gauff. Tie-breakul setului secund de vineri a reprezentat o premieră pentru Cori: a fost pentru prima oară când americanca a câștigat mai mult de 4 gameuri într-un set cu Halep.
6 - numărul de breakuri reușit de Simona Halep în sfertul cu Gauff. Reprezentanta noastră a avut 6-4, 4-1, dar de acolo partida s-a complicat. Constănțeanca a servit la 5-4 și 6-5 pentru meci, în setul secund, dar adversara a reușit să împingă manșa secundă în tie-break.
36 - numărul de victorii pentru Halep, în tot sezonul 2022. Doar două sportive din circuit au reușit mai multe succese anul acesta: Iga Swiatek (48) și Ons Jabeur (37).
29 - numărul de semifinale de turnee WTA 1000 din cariera Simonei Halep. Ea e înaintea unor nume uriașe din tenis, din acest punct de vedere: Radwanska (23), Azarenka (22) sau Sharapova (22). Halep a ajuns de 38 de ori în sferturile unor astfel de competiții, pierzând în doar 9 rânduri.
51 - Simona Halep se simte perfect în fața sportivelor din SUA, mai puțin în disputele cu Serena Williams (2-10). În total, constănțeanca a avut 74 de meciuri contra reprezentantelor Americii, impunându-se în 51 de partide.
Știrea inițială

LIVE BLOG Simona Halep - Jessica Pegula, în semifinale la Toronto

Simona Halep a avut un parcurs perfect la Toronto până acum. Românca le-a învins pe rând pe Donna Vekic, Shuai Zhang, Jil Teichamnn și Coco Gauff, avansând în semifiale fără să piardă set. În ultimul meci, contra lui Gauff, Simona a întâmpinat câteva probleme pe propriul serviciu și a încheiat cu dificultate partida, dar până la urmă s-a impus după aproape două ore de joc cu scorul de 6-4, 7-6 (2).
Acum, pentru un loc în marea finală de duminică, Simona Halep se va duela cu Jessica Pegula. Americanca de pe locul 7 WTA nu i-a dat prea multe șanse în sferturi Yuliei Putintseva, pe care a învins-o cu 6-3, 6-4. Înainte de Putintseva, Pegula a trecut la Toronto de Muhammad și Giorgi (campioana en-titre), cedând un set în fața italiencei.

Simona Halep și Jessica Pegula nu s-au mai întâlnit niciodată în circuitul WTA, ceea ce face duelul din semifinale și mai intersant. Americanca de 28 de ani este în cea mai bună formă a carierei sale, fiind pe locul 7 WTA, cea mai înaltă poziție ocupată de sportiva din SUA, atinsă pe data de 18 iulie 2022. Pegula a făcut în acest an sferturi de finală la Australian Open și Roland Garros, ceea ce reprezintă cele mai bune performanțe ale sale la turneele de Grand Slam.
În ceea ce privește turneele WTA 1000, cum este și cel de la Toronto, americanca se poate lăuda cu o semifinală la Miami, pierdută cu Iga Swiatek, și cu o finală la Madrid, unde a cedat în fața lui Ons Jabeur. Săptămâna trecută, la Washington, Pegula s-a oprit în optimi, fiind învinsă de Daria Saville. Jessica Pegula nu este cunoacută doar prin performanțele sale din tenis, ci și prin faptul că provine dintr-o familie foarte bogată. Acest lucru face ca americanca să nu practice sportul alb pentru bani, ci din pură pasiune, ceea ce s-a văzut în ultimii doi ani, când a început ascensiunea sa spre vârful clasamentului WTA.
Totuși, Simona Halep pornește din postura de favorită în acest meci. Experiența româncei la cel mai înalt nivel ar trebui să-i confere avantajul din start. Rămâne chiar și așa un meci complicat cu Jessica Pegula, duel în care va trebui să-și ridice foarte mult nivelul de joc, mai ales pe primul serviciu, dacă vrea să dispute a patra finală a carierei la Rogers Cup.