Fost lider mondial și câștigătoare a două titluri de Grand Slam, Simona Halep, în prezent ocupanta locului 2 WTA, a fost supusă de 27 de ori unor teste antidoping organizate de Federaţia internaţională de tenis (ITF) în anul 2019. Campioana din Constanța a fost tenismena română cu cele mai multe teste antidoping anul trecut.
Zece dintre controalele la care a fost supusă Halep au avut loc în timpul competiţiilor, iar 17, în afara lor. Prin comparație, în 2019, Monica Niculescu a fost vizată de 24 de controale antidoping, 16 dintre acestea desfăşurându-se în afara competiţiei.Sorana Cîrstea a fost controlată de 21 de ori anul trecut, 16 dintre aceste controale având loc în afara competiţiei. Tot de 21 de ori a fost controlată Irina Camelia Begu, dintre care de 14 ori în afara competiţiei. La rândul său, Ana Bogdan a fost vizată de 19 controale, dintre care 13 în afara competiţiei. Mihaela Buzărnescu a fost controlată de 17 ori, doar trei dintre aceste controale desfăşurându-se în cadrul competiţiilor. Raluca Olaru a fost controlată de cinci ori, de fiecare dată în cadrul competiţiilor. Marius Copil a fost vizat de 23 de controale, dintre care 17 în afara competiţiilor, iar Horia Tecău a fost controlat de şase ori, doar în timpul competiţiilor.

Raportul emis de ITF

Cât câștigă în prezent Emma Răducanu din contractele cu Nike și Wilson și ce oferte are pe masă
IERI LA 08:24
Liderul mondial din WTA, Ashleigh Barty, a fost controlată de 29 de ori (12/17). Tot 29 de controale au vizat-o pe a şasea jucătoare a lumii în acest moment, ucraineanca Elina Svitolina (14/15). Karolina Pliskova, acum pe locul 3 în clasamentul mondial, a fost vizată de 28 de controale (11/17). În același timp, Petra Kvitova, a fost supusă la 23 de controale (6/17). Japoneza Naomi Osaka, fost lider mondial, a fost controlată de 21 de ori (8/13). Americanca Sofia Kenin, recenta câştigătoare la Australian Open, a fost controlată de 22 de ori (5/17). Sharapova, care a fost testatăă pozitiv în trecut, a fost controlată în 2019 de 12 ori (2/10), iar Serena Williams de 11 ori (6/5).
Sârbul Novak Djokovic, numărul 1 mondial al tenisului masculin, a fost controlat de 24 de ori (10/14). Spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, a fost controlat de 29 de ori (12/17), la fel ca elveţianul Roger Federer, ocupantul poziţiei a treia în ierarhia internaţională (9/20).
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Simona Halep, dezvăluiri despre relația pe care o are cu Emma Răducanu: "Ne-am întâlnit, mi-a scris"
18/09/2021 LA 21:17
Simona Halep, la egalitate cu Emma Răducanu! Americanii au publicat "clasamentul adevărului"
18/09/2021 LA 20:45