După ce i-a cedat doar trei gameuri Simonei Halep la Roland Garros 2020, competiţie pe care ulterior a câştigat-o fără să piardă set, Swiatek ştia că o va aştepta o confruntare mult mai grea, de o cu totul altă factură.

Chiar şi aşa, Iga a început perfect, adjudecându-şi primul set, însă în următoarele manşe Simo şi-a ridicat nivelul, a schimbat tactica, s-a adaptat mult mai bine și a câștigat în cele din urmă partida.

Tăieri de 80% din premiile financiare! Câți bani va lua Simona Halep la Miami, în comparație cu 2019

La o zi după înfrângerea cu Halep, Swiatek a oferit o reacție ”la rece” pe contul său de Twitter.

”A fost un meci greu, cu siguranță și va fi o lecție foarte importantă pentru mine. Am lăsat totul pe teren și am dat tot ce am avut mai bun. Vă mulțumesc pentru susținere”, a scris Swiatek.

”Și nu în ultumul rând... felicitări și respect Simona Halep pentru cele 100 de victorii la turneele de Grand Slam. A fost o adevărată plăcere să fiu pe teren cu tine”, a adăugat poloneza.

Pentru Simona Halep urmează marele duel cu Serena Williams din sferturile Australian Open.

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS LA AUSTRALIAN OPEN 2021 | ÎNTÂLNIRILE DIRECTE ȘI AVANTAJUL IMPORTANT AL AMERICANCEI

Simona Halep și Serena Williams s-au întâlnit până acum în circuit de 11 ori, americanca având un avantaj important, de 9-2. Totuși, cele două victorii ale campioanei noastre au fost printre cele mai dulci din întreaga carieră: 6-0, 6-2 la Turneul Campioanelor din 2014 și 6-2, 6-2 în finala de la Wimbledon din 2019. Povestea acelei finale poate fi citită aici. Până acum, la Australian Open 2021, Serena Williams a cedat un singur set, în partida cu Aryna Sabalenka, dar a avut anterior meciuri dintre cele mai accesibile, cu Laura Siegemund, cu Nina Stojanovic și Anastasia Potapova.

Pentru ambele jucătoare, acesta va fi cel mai important test de până acum în turneu. Simona Halep a avut parte de câteva dueluri ceva mai dificile decât marea campioană din Statele Unite ale Americii. Simo a trecut de Lizette Cabrera în turul inaugural, apoi a învins-o pe Tomljanovic, deși a fost condusă cu 5-2 în setul decisiv, a câștigat cu ușurință meciul cu Veronika Kudermetova, iar apoi a eliminat-o pe campioana de la Roland Garros, Iga Swiatek. Simo a cedat două seturi până acum, în fața australiencei Ajla Tomljanovic și a Igăi Swiatek.

O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.

Roger Federer, revenire cu năbădăi! Elvețianul a declarat forfait la un turneu de marcă din circuit
ATP Rotterdam
Andy Murray, revenire spectaculoasă în turul inaugural la Rotterdam. Posibil meci de gală în turul 2