Simona Halep, eliminată în sferturile de finală de la Moscova de Maria Sakkari

Actualizat 22/10/2021 la 19:03 GMT+3

Simona Halep și-a încheiat parcursul din cadrul turneului WTA 500 de la Moscova în sferturile de finală, după ce a fost învinsă de Maria Sakkari, scor 4-6, 4-6.

Simona Halep

Simona Halep încheie parcursul la turneul WTA 500 de la Moscova. Cea mai bună jucătoare din România a fost învinsă în sferturile de finală ale turneului din Rusia de Maria Sakkari, scor 4-6, 4-6.
Primul set a fost echilibrat, iar Simona a dat semne de revenire după ce a făcut break-ul la 4-5. A urmat cel mai disputat game al primului set, unde Simona a încercat să facă break-ul, salvând în același timp și 4 mingi de break. Din nefericire, la finalul primului set s-a impus Sakkari, scor 6-4.
După câștigarea primului set, Sakkari a jucat și mai bine în începutul setului al doilea, în care s-a distanțat rapid la 3-0 și 5-1. Cel mai disputat game al partidei a fost la 1-5 în setul al doilea, când Simona a reușit primul break al setului. Din acest moment, jucătoarea din România și-a revenit și a câștigat următoarele trei game-uri, ajungând, din nou, în poziția de a servi pentru a egala la 5.
Din păcate pentru aceasta, la fel ca în primul set, Sakkari a câștigat setul și implicit partida. Pentru jucătoarea din Grecia urmează partida din semifinale cu Ekaterina Alexandrova, în timp ce pentru Simona Halep urmează Transylvania Open, turneul care se desfășoară săptămâna viitoare la Cluj.

LIVE SCOR Halep-Sakkari

Maria Sakkari câștigă partida contra Simonei Halep, scor 6-4, 6-4!
Halep-Sakkari 4-6, 4-5: BREAK SIMONA HALEP! Sakkari are cel mai slab game pe propriul serviciu, iar Halep a făcut break-ul la 0. După pauză, Simona va servi pentru a egala la 5.
Halep-Sakkari 4-6, 3-5: Simona Halep își face serviciul și este în căutarea unui nou break pentru a rămâne în partidă.
Halep-Sakkari 4-6, 2-5: Cel mai disputat game al partidei de până acum a venit în momentul în care Sakkari a fost nevoită să servească pentru partidă. Halep a salvat o minge de meci și, după trei mingi de break nefructificate, românca a câștigat câștigat în cele din urmă game-ul de pe serviciul adversarei.
Halep-Sakkari 4-6, 1-5: Sakkari reușește un nou break și va servi pentru câștigarea partidei.
Halep-Sakkari 4-6, 1-4: Sakkari își face serviciul și este la doar două game-uri de calificarea în semifinalele turneului de la Moscova.
Halep-Sakkari 4-6, 1-3: Simona Halep își face serviciul și câștigă primul game în setul al doilea.
Halep-Sakkari 4-6, 0-3: Sakkari își consolidează break-ul și conduce în setul al doilea cu 3-0.
Halep-Sakkari 4-6, 0-2: Simona nu reușește un game grozav pe propriul serviciu și Sakkari face break-ul în debutul setului secund.
Halep-Sakkari 4-6, 0-1: Sakkari își adjudecă fără probleme primul game al setului doi al partidei, grație unui game alb.
A început setul al doilea cu Maria Sakkari la serviciu.
Halep-Sakkari 4-6! Set Maria Sakkari, după cel mai disputat game al partidei de până acum, în care Simona a salvat 4 mingi de set.
Halep-Sakkari 4-5: Break Simona Halep! Cea mai bună jucătoare din România câștigă pe serviciul adversarei într-un moment important al setului și are șansa să restabilească egalitatea pe tabelă.
Halep-Sakkar 3-5: Halep își face serviciul și rămâne în continuare în primul set.
Halep-Sakkari 2-5: Sakkari reușește să câștige un nou game pe propriul serviciu, iar Simona Halep va servi pentru a rămâne în primul set.
Halep-Sakkari 2-4: După un game în care părea că deține controlul, Simona a ajuns la 40-0, dar adversara sa a câștigat următoarele patru puncte, având posibilitatea unui nou break. Cu toate acestea, Halep a revenit și a câștigat game-ul.
Halep-Sakkari 1-4: După ce a avut două mingi de rebreak, Simona nu a reșit să le fructifice, iar Sakkari s-a distanțat la 4-1.
Halep-Sakkari 1-3: După ce a salvat trei mingi de break, Simona nu a reușit să își facă serviciul, iar Sakkar se distanțează la două game-uri și va servi acum pentru 4-1.
Halep-Sakkari 1-2: Jucătoarea din Grecia reușește să își facă serviciul, după ce a fost condusă cu 15-40, iar Simona a avut 2 mingi de break.
Halep-Sakkari 1-1: Simona reușește să își facă și ea serviciul în debutul acestui sfert de finală.
Simona Halep-Maria Sakkari 0-1: Partida a debutat cu un game câștigat de jucătoarea din Grecia pe propriul serviciu.
A înceceput partida!
Știre inițială
După ce a trecut de două rusoaice - Potapova și Kudermetova -, Simona Halep va avea un test extrem de dificil pentru a accede în "careul de ași" al competiției pe care a câștigat-o în 2013. În față va fi Maria Sakkari, una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit, în 2021. Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum în circuit, deși în ultimii ani au fost de destule ori în fazele finale ale turneelor.

Halep, mulțumită de cum a jucat în optimi la Moscova

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la turneul WTA de la Moscova, după ce a învins-o în două seturi pe Veronika Kudermetova, cu 6-1, 7-6. Reprezentanta României a fost mulțumită de modul cum s-a mișcat pe parcursul jocului.
La aproximativ o oră distanță de la terminarea jocului, reprezentanta României a oferit un interviu pentru Digi Sport și a vorbit despre partidă, dar și despre confruntarea cu Maria Sakkari, programată vineri. Totodată, și-a anunțat fanii că nu mai are nicio problemă medicală.
"Setul doi a fost mult mai dificil pentru că adversara și-a ridicat nivelul de joc. Cred că a servit mult mai puternic cu prima minge și a fost greu să mai iau conducerea jocului. Dar important este că am putut să stau concentrată la final, să termin în două seturi.
Per-total cred că a fost un meci foarte bun. Primul set a fost chiar la un nivel foarte ridicat și mă bucur că reușesc să joc din nou un tenis foarte bun. Nu este ușor să rămân concentrată pe toată durata meciului, după o pauză atât de lungă, cu accidentări destul de grave. Dar mă bucur că sunt din nou pe teren, îmi place și important este că am putut să câștig două meciuri la rând la acest turneu", a spus sportiva noastră pentru sursa citată.
Pentru a-și regăsi ritmul înaintea sezonului viitor, dar și pentru a termina actuala stagiune într-o notă pozitivă, Simona își propune să adune cât mai multe jocuri la Moscova și la Cluj, la turneul de săptămâna viitoare.
"Nu a fost ușor de gestionat acest an, dar acum mă simt bine, mă simt din nou în ritm, pot să spun că am muncit destul de mult ca să ajung aici și corpul ține. Sunt destul de puternică, mă simt bine și încet-încet dacă joc mai mult, dacă o să am meciuri mai multe, o să-mi recapăt și ritmul pe care l-am avut înainte", a susținut Halep.

Halep - Sakkari, la Moscova. Cum a prefațat Simona întâlnirea

În sferturile de finală, Simona o va înfrunta pe Maria Sakkari, sportivă aflată în mare formă. "Am văzut-o anul acesta, a evoluat foarte bine. Încrederea ei este foarte sus. Bineînțeles că va fi o provocare enormă pentru mine, dar nu am nimic de pierdut. Văd cât de bine pot să joc mâine și îmi doresc foarte mult să fac un meci foarte bun. Indiferent de rezultat, mă bucur că sunt sănătoasă și pot juca tenis la cel mai înalt nivel", a prefațat reprezentanta României această bătălie.
Românca a mai dezvăluit că a trecut peste temerile pe care le-a avut în vară, când a revenit după o accidentare: "A trecut ceva timp de când m-am recuperat, din Canada. Atunci am fost puțin temătoare, dar acum mă simt sută la sută vindecată cu gamba, nu am alte dureri. Sunt bine, vreau doar să mă bucur de tenis. Tot ce fac acum pe teren este un bonus".

Jucătoarea elenă a făcut două semifinale de Grand Slam în acest an (Roland Garros și US Open), a devenit prima sportivă din Grecia care intră în TOP 10 WTA și, grație succesului de ieri, contra rusoaicei Kalinskaya (aceasta a abandonat la 2-6, 0-1), s-a calificat în premieră pentru Turneul Campioanelor.
"A fost un meci foarte important. Știam dinainte să calc pe teren că, dacă voi câștiga, mă voi califica pentru Turneul Campioanelor. Era unul dintre cele mai mari obiective ale mele în acest sezon, așa că sunt foarte mulțumită. Sunt mândră de ce am realizat, sunt mândră de echipa mea, va fi prima mea prezență la Turneul Campioanelor. Voi fi prima jucătoare din Grecia care evoluează acolo", a dezvăluit Sakkari, după meciul din optimi, potrivit wtatennis.com.
Sakkari ne obișnuise în anii anteriori cu meciuri bune, în care venea de multe ori cu lovituri necruțătoare, pentru ca apoi să scadă nivelul inexplicabil. Totul ținea de presiunea pe care o punea pe ea însăși și de modul de abordare al partidelor. Maria era foarte negativistă și se lăsa afectată de insuccese, astfel că, odată ce și-a schimbat percepția despre propriul joc, victoriile s-au legat.
"În anii precedenți am fost foarte dură cu mine, puneam multă presiune. Am crescut și m-am maturizat, iar acum văd lucrurile diferit. Ceea ce am schimbat în acest an a fost abordarea: am înțeles că nu trebuie să mă judec prea aspru, am nevoie să fiu optimistă și pozitivă. Cu o astfel de atitudine, lucrurile s-au schimbat din punct de vedere al rezultatelor", a mai spus sportiva elenă.
Simona Halep - Maria Sakkari se joacă azi, nu înainte de ora 16:00, și va putea fi urmărit în format LIVE-TEXT pe eurosport.ro.
În măsura în care trece de grecoaică, Halep va evolua în semifinale împotriva învingătoarei din disputa Sabalenka - Alexandrova. Pe partea inferioară a tabolului se prefigurează o semifinală Muguruza - Pavlyuchenkova.