Simona Halep părăsește Top 10 WTA! Ce loc ocupă acum românca în clasamentul LIVE

Publicat 18/10/2022 la 17:32 GMT+3

Simona Halep și-a încheiat sezonul competițional și nu a mai jucat niciun meci de la finalul lunii august, iar începând de luni va părăsi Top 10 WTA.

Simona Halep

Simona Halep și-a încheiat recent sezonul competițional, alegând să se concentreze pe refacerea după operația la nas și pe pregătirea următoarei stagiuni.Din păcate, sportiva noastră nu se poate menține în Top 10 WTA din cauza absenței din circuit, iar începând de luni, ea va coborî două poziții.
Dubla campioană de Grand Slam va ieși din Top 10 WTA la sfârșitul acestei săptamâni, pe care a început-o pe poziția a 9-a. Ea va ocupa locul 11, poziție pe care o ocupă în prezent în ierarhia LIVE. Simona a fost depașită de franțuzoaica Caroline Garcia și de rusoaica Daria Kasatkina. Sportiva noastră ar putea continua să coboare în clasament, în funcție de rezultatele jucătoarelor care participă la Guadalajara.

Simona Halep va reveni pe terenul de tenis anul acesta, chiar dacă planul inițial era ca românca să se concentreze pe odihnă și să se pregătească pentru sezonul competițional 2023. Românca a făcut un compromis și și-a confirmat prezența la un turneu demonstrativ organizat în Africa de Sud, care va avea loc pe 3 și 4 decembrie, pe Wanderers Stadium din Johannesburg.
Sportiva noastră va participa la această competiție în scopuri caritabile care luptă împotriva violenței bazate pe gen.Pe lângă Simona Halep, și legendara Martina Hingis va fi prezentă la acest eveniment. În vârstă de 41 de ani, Hingis, care a câștigat 5 titluri de Grand Slam, și-a exprimat dorința de a lupta pentru a da un exemplu în cazul femeilor abuzate, femei care pornesc cu șanse foarte scăzute de a primi același tratament ca bărbații.