Meciul cu Shelby Rogers a fost dominat cu autoritate de către jucătoarea din România. După 2-2 în debut, Halep a avut o serie de 6 game-uri câștigătoare, trecându-și în cont primul set în aproximativ jumătate de oră. Situația a fost sub control și în actul secund, unul pe care Simona și l-a adjudecat la 3. Aceasta a fost prima confruntare directă dintre cele două adversare. Întrecerea din New York rămâne turneul de Mare Șlem cu cele mai slabe performanțe pentru Simona, după sferturile de finală de la Australian Open, semifinala de la Wimbledon și finala de la Roland Garros.
Ziua de sâmbătă a început pe Arthur Ashe cu meciul Kvitova vs Schmiedlova. A 5-a favorită a competiției, jucătoarea din Cehia a mers mai departe după ce a cedat doar 3 game-uri. Roger Federer l-a învins cu 3-0 pe Philipp Kohlschreiber însă cel mai spectaculos meci a fost cel dintre Victoria Azarenka și Angelique Kerber. Succesul jucătoarei din Belarus a venit printr-un set decisiv plin de lovituri excepționale de ambele părți.
Johanna Konta își continuă parcursul la Flushing Meadows după succesul cu Andrea Petkovic, la fel ca și Stan Wawrinka și Richard Gasquet, ambii victorioși în minim de seturi. La polul opus, Donald Young a fost din nou protagonistul unei partide cu deznodământ în 5 seturi. De data aceasta, învinsul a fost Viktor Troicki din Serbia.
Australian Open
Novak Djokovic, învins în afara terenului! Guvernul australian salută victoria
ACUM 35 MINUTE
Turneul se vede Live online pe Eurosport Player, acolo unde puteti urmari partidele de pe 11 terenuri: Artur Ashe, Louis Armstrong, GrandStand, nr. 4, nr. 5, nr. 6, nr. 7, nr. 10, nr. 11, nr. 13 și nr. 17.
Anunţul făcut de preşedintele Serbiei, când a aflat că Djokovic va fi expulzat din Australia
3 mari câştigători de pe urma "ştergerii" lui Djokovic de pe tabloul Australian Open