Simona Halep s-a retras în meciul din optimi cu Anna Kalinskaya, la Washington! Probleme pentru Simo

Actualizat 04/08/2022 la 00:33 GMT+3

Simona Halep nu a putut încheia meciul din optimile de la Washington pe teren și s-a retras în timpul partidei, în setul al doilea, când era condusă de Anna Kalinskaya cu 5-7, 0-2.

Simona Halep

Din păcate, Simona Halep decide să se retragă la scorul de 5-7, 0-2 în favoarea Annei Kalinskaya. Aparent, sportiva noastră a fost foarte afectată de temperaturile extrem de ridicate de la Washington. Simona a cerut intervenția medicilor și în primul set din același motiv.
La ora disputării meciului, la Washington erau 34 de grade Celsius şi umiditate foarte mare. Pentru prezenţa în optimile de finală la Washington, Halep va primi 30 de puncte WTA şi 4.100 de dolari.
  • 0-2. Kalinskaya își face serviciul la 0, iar Simona cheamă din nou medicii pe teren, fiind vizibil deranjată de căldură.
  • 0-1. Din păcate, setul secund se deschide exact ca primul, cu Anna Kalinskaya obținând break-ul.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 5-7. Anna Kalinskaya câștigă primul set al meciului din optimi în fața Simonei Halep în 55 de minute. Deși a revenit de la 0-4, Simona nu a reușit să întoarcă soarta manșei inaugurale.
  • 5-6. De la 40-0, Simona Halep își cedează serviciul, iar Kalinskaya va servi din nou pentru câștigarea setului 1.
  • 5-5. Simona Halep obține break-ul și rămâne în setul inaugural, revenind de la 0-4!
  • 4-5. Simona face un game de serviciu foarte bun și va încerca în continuare să obțină break-ul pentru a continua lupta din manșa inaugurală.
  • 3-5. Kalinskaya face față presiunii și își păstrează avantajul break-ului. Sportiva noastră va servi pentru a rămâne în setul inaugural.
  • 3-4. Simona își face serviciul și se apropie la un game, dar mai are un break de recuperat. A venit rândul Annei Kalinskaya să apeleze la intervenția echipei medicale, ea acuzând probleme la piciorul drept.
  • 2-4. Simona obține primul ei break în meci și se apropie la două game-uri de Kalinskaya.
  • 1-4. Simona e pe tabelă! Sportiva noastră a făcut un game de serviciu perfect, însă e în continuare în urma Annei Kalinskaya cu dublu break. Simona a cerut intervenția medicilor pe teren din cauza temperaturilor extrem de ridicate de la Washington și a primit o pastilă între game-uri.
  • 0-4. Kalinskaya revine iar în game-ul de serviciu și conduce cu 4-0. Rusoaica e la 2 game-uri distanță de câștigarea primului set.
  • 0-3. Simona Halep pur și simplu nu se regăsește pe propriul serviciu, iar Kalinskaya are acum dublu break.
  • 0-2. Kalinskaya salvează două mingi de break și își consolidează break-ul obținut mai devreme.
  • 0-1. De la 40-0, Simona Halep își cedează serviciul în debutul meciului. Kalinskaya are primul break.
UPDATE / Jucătoarele au intrat pe teren, în scurt timp începe meciul. Simona Halep începe la serviciu.
UPDATE / S-a încheiat meciul dintre Saville și Pegula, cu victoria australiencei. Urmează duelul dintre Simona Halep și Anna Kalinskaya.
UPDATE / Meciul dintre Ruusuvuori și Hurkacz s-a încheiat cu victoria finaldenzului. Urmează Pegula - Saville și Halep - Kalinskaya.
UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Anna Kalinskaya va începe în jurul orei 23, ora României. Partida lor debutează după încheierea duelurilor dintre Ruusuvuori - Hurkacz și Pegula - Saville. Meciurile de pe Stadium încep la ora 19, ora României.
Știre inițială
Turneul Citi Open se desfășoară pe suprafață hard, unde Halep are un avantaj față de jucătoarea din Rusia. Simona a înregistrat în acest an un bilanț de 16 victorii și patru înfrângeri pe acest tip de teren, reușind să câștige și un turneu, respectiv Melbourne Summer Set 1, la începutul acestui an.
Kalinskaya a participat în 2022 la șase turnee de hard, însă nu a cucerit niciunul până acum, având un bilanț de 13 victorii și șapte înfrângeri. Cel mai bun rezultat al rusoaicei a venit în turneul din Guadalajara, unde a ajuns până în penultimul act.
Halep o învinge pe Kalinskaya și în ceea ce privește statistica amănunțită, ce analizează procentajele de reușită la serviciu și la retur. Românca a câștigat 148 din 195 de game-uri în care a servit în acest an în turneele de hard, un procent foarte bun de 75.9%. În cazul game-urilor de retur, Halep a obținut 97 de game-uri din 199 posibile pe serviciul adversarelor sale, adică 48.7%.
Kalinskaya are procente mai scăzute decât Halep în ambele statistici, respectiv 69.9% game-uri câștigate pe propriul serviciu și 32.4% pe serviciul adversarelor. De aceea, Simona nu ar trebui să întâmpine probleme în partida de diseară.

Experiența este alt factor care poate să intre în discuția duelului dintre cele două. Simona Halep a participat la numeroase turnee de tenis, unde a învățat cum să gestioneze anumite momente mai grele din joc. Rusoiaca în schimb, are 23 de ani și nu a ajuns încă la un stadiu de maturitate, pentru a-și dezvolta jocul sub presiune, în fața unei tenismene de calibrul româncei.
Simona Halep a trecut în primul tur de Cristina Bucsa în două seturi, scor 6-3, 7-5, în timp ce Kalinskaya a eliminat-o pe jucătoarea mai bine cotată Madison Brengle, 6-3, 6-0. Cine va trece mai departe din duelul de diseară o va înfrunta pe câștigătoarea duelului dintre Lin Zhu și Kaia Kanepi, unde jucătoarea din Estonia pornește ca mare favorită.