Simona Halep - Serena Williams la Australian Open | Darren Cahill a prefațat duelul din sferturi

Actualizat 15/02/2021 la 09:19 GMT+2

Simona Halep și Serena Williams se vor duela în cel mai așteptat meci al zilei de marți la Australian Open 2021. Atât pentru Simo, cât și pentru Serena, ziua de marți reprezintă cel mai important test de până acum în cadrul turneului major de la Antipozi.

Simona Halep & Darren Cahill

Simona Halep și-a luat revanșa în fața polonezei Iga Swiatek (3-6, 6-1, 6-4) și și-a asigurat un nou duel extrem de important la Melbourne. Simo, a doua jucătoare a lumii, finalistă în 2018 la Australian Open, a obținut a cincea calificare în sferturile de la Australian Open. În urma acestui succes, Halep a preluat avantajul în meciurile directe cu Iga Swiatek: 2-1. Celelalte două partide au avut loc pe zgura de la Paris (Roland Garros).
Australian Open - UNIBET
De partea cealaltă, Serena Williams a trecut cu la fel de multe emoții de Aryna Sabalenka, a șaptea jucătoare a lumii, scor 6-4, 2-6, 6-4 la capătul unui meci solicitant, de două ore și 11 minute de joc. Acum, Simona Halep și Serena Williams vor juca reeditarea finalei de la Wimbledon 2019, dar în faza sferturilor de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului.

Simona Halep - Serena Williams la Australian Open 2021 | Ce spune Darren Cahill despre întâlnirea din sferturile de finală de la Melbourne

Într-o conferință de presă comună, susținută alături de celălalt antrenor al Simonei, Artemon Apostu Efremov, Cahill a lăudat-o mult pe sportiva din SUA: "Serena Williams se mișcă din ce în ce mai bine pe teren, asta iese cel mai mult în evidență. Nu am mai văzut-o de multă vreme mișcându-se așa. Este capabilă să se apere mai mult. Dacă stai mult în puncte și dai multe mingi înapoi, ea are puterea să întoarcă schimburile în favoarea ei. Eu și Arti vom fi nevoiți să găsim un plan pentru ca Simona să o învingă pe Serena.
Dacă intri într-un meci cu Serena cu gândul doar să încerci să faci tot ce poți, cel mai probabil nu vei reuși asta. E încrezătoare, e Serena Williams. A fost foarte important pentru Simona că a câștigat la Wimbledon, astfel că va intra în meci încrezătoare. Trebuie să joace cu încredere, așa cum a făcut-o în ultimele două seturi din acest meci", a transmis tehnicianul de la Antipozi înaintea duelului atât de așteptat de marți.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.