Simona Halep și-a aflat adversarele la turneul de la Moscova! Misiune facilă la debutul în Rusia

Actualizat 16/10/2021 la 17:46 GMT+3

Simona Halep a ajuns deja în Rusia, iar azi și-a aflat adversarele la turneul de 500 de puncte organizat la Moscova.

Simona Halep

Credit imagine: Instagram

Ajunsă pe locul 17 WTA, Simona Halep și-a aflat azi adversarele de la turneul de 500 de puncte organizat la Moscova. Campioana noastră nu va beneficia de un prim tur liber, astfel că va debuta încă din primele zile ale săptămânii viitoare cu rusoaica Anastasia Potopova, aflată pe locul 77 WTA, beneficiară a unui wildcard. Halep și Potapova s-au mai întâlnit în circuit o singură dată, la Gippsland Trophy 2021, acolo unde românca s-a impus în 2 seturi, scor 6-4, 6-4.
În turul secund, dubla campioană de Grand Slam din Constanța se poate duela cu Veronika Kudermetova sau cu o jucătoare venită din calificări. Mai apoi, în sferturile de finală, fostul lider mondial din WTA se poate întâlni cu Maria Sakkari sau Dayana Yastremska. În semifinale, Simona se poate duela cu Aryna Sabalenka, Ons Jabeur, Ekaterina Alexandrova ori Alja Tomljanovic.

Simona Halep și-a aflat adversarele la turneul de la Moscova

Pe tabloul principal de la Moscova o avem doar pe Simona Halep, însă Irina Bara este acum la doar o victorie distanță de calificare. Aflată pe locul 114 WTA, Bara s-a calificat în turul doi al calificărilor turneului WTA Kremlin Cup după ce a trecut de Natalia Vikhlyantseva cu scorul de 6-2, 6-4, după un meci de o oră și 35 de minute de joc.
Pentru un loc pe tabloul principal al turneului de la Moscova, Irina Bara va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Qinwen Zheng (China, 158 WTA) și Anastasia Gasanova (Rusia, 146 WTA).VTB Kremlin Cup se dispută în perioada 18-24 octombrie la Moscova, pe hard indoor. Competiția din Rusia face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de 565.530 de dolari. Simona Halep a câștigat turneul în 2013, iar ultima ediție a fost câștigată de Belinda Bencic (în 2019).