WTA a publicat pe site-ul oficial un top al celor mai spectaculoase meciuri din acest sezon competițional. Meciul jucat de sportiva noastră la Turneul Campioanelor împotriva Biancăi Andreescu a fost catalogat ca fiind al cincilea cel mai spectaculos. Reprezentanta noastră s-a impus în fața canadiencei cu scorul de 3-6; 7-6 (6); 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 30 de minute.
WTA notează că cel mai impresionant aspect al victoriei Simonei Halep este faptul că românca a salvat minge de meci în setul secund al partidei. Bianca și-a întâlnit în sfârșit idolul pe terenul de tenis și s-a descurcat admirabil, fiind la doar un punct distanță de victorie. Totuși, Simona a fost mai inspirată în momentele tensionate și a trimis meciul în set decisiv pentru ca acolo să se impună.

Simona Halep – Bianca Andreescu, meci spectaculos

Lovitura anului: Emma Răducanu este sfătuită să-l ia ca antrenor pe Darren Cahill
ACUM 14 ORE
"Pentru Andreescu, să-și înfrunte eroina pe una dintre cele mai prestigioase scene din tenis a fost o experiență dulce-amăruie. A fost capabilă să-și țină idolul la distanță, dar a suferit o accidentare în mijlocul meciului, incident care a părut că i-a afectat experiența", au notat cei de la WTA pe site-ul oficial.
Înainte de meci, ambele au vorbit despre confruntarea din prima partidă din grupe.
E ca și cum aș juca sferturile dintr-un Grand Slam în turul întâi. Eu și Simona... întotdeauna am vrut să joc împotriva ei. În sfârșit am șansa aceasta, de abia aștept – Bianca Andreescu
Este incredibil ce a reușit ea. Să câștigi un titlu de Grand Slam al 19 ani, să joci câteva turnee și să le câștigi, este grozav. Sunt entuziasmată să joc împotriva ei – Simona Halep
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
23/09/2021 LA 13:20
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul
22/09/2021 LA 20:40