Simona Halep - Veronika Kudermetova, în optimi, la Moscova

Actualizat 20/10/2021 la 08:14 GMT+3

Simona Halep și-a aflat adversara din turul secund de la Moscova. Sportiva noastră va întâlni joi o altă jucătoare din Rusia, după ce a trecut de Potapova: pe Veronika Kudermetova, locul 32 WTA.

Simona Halep

Simona Halep, care a câştigat titlul la Moscova în 2013, s-a impus în minimum de seturi în primul tur la Kremlin, într-un meci în care Potapova (20 ani, 68 WTA) a greşit mult (7 duble greşeli). Halep şi-a adjudecat primul set cu un sec 6-1, însă diferenţa de pe teren nu a fost aşa de mare. Românca a început bine şi setul secund, a condus cu 3-1, dar a pierdut trei ghemuri la rând (3-4). Halep a profitat de noi câteva erori ale adversarei şi a făcut un nou break la 4-4, câştigând cu 6-4, după ce a salvat trei mingi de break în ultimul game.
Aseară, târziu, sportiva din Constanța și-a aflat adversara din turul următor. Românca va da piept joi cu Veronika Kudermetova, o altă favorită a gazdelor turneului. Rusoaica s-a impus la capătul unui meci maraton de compatrioata Slekhmeteva, sportivă venită din calificări: 4-6, 7-6(3), 6-4.

Kudermetova, locul 32 WTA, a pierdut pe linie în ultimele luni împotriva adversarelor din TOP 20: Swiatek, Rybakina, Kvitova, Sakkari, Barty sau Muguruza au învins-o pe rusoaică fără probleme. Ultima victorie împotriva unei sportive de calibru a venit pentru Kudermetova tocmai în mai, la Roma, pe zgură. Atunci, rusoaica a trecut în decisiv de Elise Mertens.
Halep și Kudermetova s-au mai întâlnit o singură dată, chiar în acest an, la Australian Open. Campioana noastră nu i-a dat nicio șansă adversarei atunci, impunându-se cu un categoric 6-1, 6-3.
Pentru calificarea în turul 2 la Moscova, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 8.200 de dolari şi 55 de puncte WTA. Dacă va trece de Veronika Kudermetova, joi, Simo o va avea în față în sferturi pe învingătoarea din disputa Sakkari - Kalinskaya.
E greu să mă gândesc la titlu în acest moment pentru că am fost accidentată în acest sezon, încă nu am ritmul necesar pentru meciuri lungi cosnecutive, dar totul e posibil. Îmi place enorm să joc aici, am amintiri foarte frumoase din 2013 de aici | Simona Halep
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.