Sinner, OUT de la Monte Carlo! Tsitsipas i-a administrat italianului a doua înfrângere din 2024 și e în finală

Actualizat 13/04/2024 la 17:31 GMT+3

Jannik Sinner, al doilea jucător al lumii, a fost eliminat sâmbătă în semifinalele turneului Masters 1000 de la Monte Carlo. Italianul a cedat în trei seturi în fața lui Stefanos Tsitsipas, acuzând în setul decisiv dureri de picioare.

Stefanos Tsitsipas, Monte Carlo 2024

Jannik Sinner, campion anul acesta la Australian Open, Rotterdam și Miami Open, s-a oprit în semifinalele turneului Masters 1000 de la Monte Carlo. Italianul în vârstă de 22 de ani a cedat în penultimul act în fața dublului campion de la Monaco, Stefanos Tsitsipas (12 ATP), acuzând probleme la ambele picioare.
Elevul lui Darren Cahill a cedat cu scorul de 4-6, 6-3, 4-6, la capătul unui meci care a durat două ore și 38 de minute de joc. Aceasta a fost cea de-a noua întâlnire directă dintre Sinner și Tsitsipas, grecul conducând în prezent cu 6-3. Sportivul elen s-a impus de două ori la Monte Carlo, în 2021 și 2022.

Jannik Sinner traversa o formă de joc senzațională. Italianul a câștigat anul acesta primul său titlu de Grand Slam, la Australian Open, iar apoi și-a trecut în palmares și turneele de la Rotterdam și Miami, ajungând de asemenea în semifinală la Indian Wells.
În acest moment, italianul are 25 de victorii și doar două înfrângeri, suferite în penultimul act la Indian Wells și Monte Carlo, în fața lui Carlos Alcaraz, respectiv Stefanos Tsitsipas. Pentru a ajunge în finala de la Monte Carlo, Tsitsipas a trecut de Djere, Etcheverry, Zverev, Khachanov și Sinner. În ultimul act, Tsitsipas îl va întâlni pe învingătorul meciului dintre Djokovic și Ruud.