În vârstă de 26 de ani, Sloane Stephens traversează o perioadă foarte dificilă în carieră. În ultimele opt meciuri disputate, americanca a obținut doar două victorii. Azi, în faza optimilor de finală de la Monterrey, Sloane Stephens a fost eliminată de o jucătoare în vârstă de 17 ani, Leylah Annie Fernandez (126 WTA, 17 ani), scor 6-7(4), 6-3, 6-3, la capătul unei partide care a durat două ore și opt minute de joc.
Pentru jucătoarea din Canada a fost a doua victorie obținută în fața unei jucătoare din Top 50 WTA, în ultima lună. Leylah Fernandez o va înfrunta în sferturile de finală pe învingătoarea meciului dintre Elina Svitolina (Ucraina, 7 WTA), principala favorită, și Olga Govortsova (Belarus, 142 WTA). Fernandez a disputat săptămâna trecută prima ei finală WTA, la Acapulco, acolo unde a fost învinsă de Heather Watson, scor 6-4, 6-7(8), 6-1.
De partea cealaltă, Sloane Stephens continuă seria rezultatelor modeste. În 2020, americanca are cinci înfrângeri și o singură victorie (6-4, 5-7, 6-1 cu Emma Navarro, în primul tur la Monterrey). Înainte de turneul din Mexic, Sloane Stephens a fost eliminată în primul tur la toate turneele la care a participat: Brisbane (4-6, 6-2, 3-6 cu Liudmila Samsonova), Adelaide (2-6, 2-6 cu Arina Rodionova), Australian Open (6-2, 5-7, 2-6 cu Shuai Zhang) și Acapulco (4-6, 2-6 cu Renata Zarazua).
US Open
Kerber supraviețuiește și e în optimi la US Open 2021! Angie, victorie mare cu Sloane Stephens
03/09/2021 LA 22:22
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
US Open
US Open 2021 | Stephens, victorie dramatică cu Keys în primul tur, în reeditarea finalei din 2017
30/08/2021 LA 18:34
Wimbledon
Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, eliminată la ediția din 2021 în primul tur de Stephens
28/06/2021 LA 16:42