Sorana Cîrstea, debut excelent la Dubai! Românca a învins-o în turul 1 pe Sofia Kenin, fostă campioană de Grand Slam

Actualizat 18/02/2024 la 21:17 GMT+2

Sorana Cîrstea, a 22-a jucătoare a lumii, s-a calificat duminică în turul al doilea la turneul de 1000 de puncte WTA după ce a trecut în minimum de seturi de Sofia Kenin, campioană la Australian Open în 2020.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, cel mai bine clasată jucătoare din România în ierarhia WTA, s-a calificat duminică în turul al doilea la turneul WTA 1000 de la Dubai, după ce a trecut de campioana din 2020 de la Australian Open, Sofia Kenin. Sportiva noastră s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6 (2), după o oră și 45 de minute de joc.
Aceasta a fost prima întâlnire oficială dintre Cîrstea și Kenin în circuitul mondial feminin. Cele două sportive au jucat la turneul demonstrativ World Tennis League, pe 23 decembrie 2023, iar americanca s-a impus la acea vreme cu scorul de 6-4.

Sorana a fost jucătoarea mai bună pe aproape tot parcursul meciului și a servit excelent, excepție făcând momentul în care a servit pentru meci, la 5-4 în setul secund. Statisticile indică și ele spre faptul că Sorana a avut o zi de grație în privința serviciului. Nu mai puțin de 18 ași a reușit sportiva din Târgoviște în partida cu americanca de pe locul 45 WTA, fost număr 4 mondial.
Pentru Sorana Cîrstea urmează duelul cu învingătoarea din meciul Kudermetova - Yastremska, cele două urmând să se întâlnească mâine la Dubai. Dacă Sorana merge în optimi, acolo ar urma s-o înfrunte pe campioana de anul acesta de la Australian Open, Aryna Sabalenka, aflată la primul ei turneu după victoria uimitoare de la Melbourne.