• Sorana Cîrstea este eliminată în primul tur de la Doha de către finalista de la Dubai, Elena Rybakina, scor 6-3, 3-6, 1-6.
  • Elena Rybakina trimite meciul în decisiv. Kazaha a câștigat setul doi cu 6-3 după 38 de minute de joc.
  • Sorana Cîrstea a câștigat primul set al întâlnirii cu 6-3, după 37 de minute de joc.
---
Sorana Cîrstea, locul 72 WTA, o va întâlni luni la turneul de categorie Premier 5 de la Doha pe finalista de la Dubai, Elena Rybakina, ocupanta lcoului 17 WTA. Partida va începe în jurul orei 19.30, meciul fiind al patrulea pe terenul central, după încheierea duelului dintre Elina Svitolina și Amanda Anisimova.
Schimbări în clasamentul WTA: o nouă coborâre pentru Simona Halep! Câte poziții a urcat Buzărnescu
IERI LA 08:22
Câștigătoarea acestui meci va juca în continuare la Doha cu belgianca Alison Van Uytvanck, locul 62 WTA. Pe fondul oboselii adunate de jucătoarea din Kazahstan, Sorana poate să profite în primul tur al competiției. Rybakina a jucat la Dubai a cincea finală din acest an, după cele de la Shenzhen (învinsă de Ekaterina Alexandrova, scor 6-2, 6-4), Hobart (victorie cu Shuai Zhang, scor 7-6, 6-3) și Sankt Petersburg (învinsă de Kiki Bertens, scor 6-1, 6-3).

Sorana Cîrstea – Elena Rybakina, în primul tur la Doha

Sorana Cîrstea și Elena Rybakina nu s-au mai întâlnit până în prezent în circuitul feminin de tenis. Duminică, în finala de la Dubai, Elena Rybakina a jucat fără teamă, a servit excepțional și a încercat de fiecare dată să profite de șansele pe care și le-a procurat. În primul set, kazaha a dominat clar meciul, dar Simona a revenit foarte bine în meci și s-a impus.
Campioana noastră a câștigat, sâmbătă, trofeul turneului de la Dubai, după ce a învins-o în finală pe Elena Rybakina din Kazahstan, locul 19 WTA, scor 3-6, 6-3, 7-6. Este pentru a doua oară când românca este campioană la Dubai.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.