Sorana Cîrstea e în turul 3 la Indian Wells! Sportiva noastră, victorie mare cu Ajla Tomljanovic

Actualizat 11/03/2022 la 22:44 GMT+2

Sorana Cîrstea a debutat azi cu victorie la Indian Wells direct în turul al doilea, împotriva australiencei Ajla Tomljanovic. Sportiva noastră s-a calificat în turul 3 la turneul californian.

Sorana Cîrstea

UPDATE / Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Indian Wells după ce a trecut de Ajla Tomljanovic în minimum de seturi, scor 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 35 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela cu învingătoarea dintre Cornet și Kalinskaya.
UPDATE / Sorana Cîrstea a câștigat setul inaugural după 36 de minute de joc cu scorul de 6-4. Este primul set câștigat de româncă în întâlnirile cu Tomljanovic.
Știre inițială
Disputa Soranei Cîrstea cu Ajla Tomljanovic e programată pe terenul 9, în deschiderea zilei (ora 21:00). Grație clasării superioare și a formei, românca pleacă din postura de favorită, dar trebuie spus că australianca a câștigat cele două dispute anterioare, la Beijing (2014) și Cincinnati (2018), de fiecare dată în două seturi.
Pentru a accede în turul secund la Indian Wells 2022, Tomljanovic a trecut de Hailey Baptiste, deținătoare a unui wildcard, după o dispută maraton, care a avut nevoie de set decisiv. Anterior, sportiva de la Antipozi pierduse 3 partide la rând, una împotriva Gabrielei Ruse, la Dubai.

Sorana Cîrstea și Ajla Tomljanovic s-au mai întâlnit de două ori în circuit, ambele victorii revenindu-i sportivei de la Antipozi. Ultima lor confruntare a avut loc în 2018, la turneul de la Cincinnati. Anterior, ele s-au mai întâlnit în 2014 la turneul de la Beijing. În niciuna dintre cele două dueluri nu a reușit sportiva noastră să câștige vreun set.
Simona Halep și Sorana Cîrstea au șansa să se întâlnească în optimile de finală, culoarul fiind unul favorabil, după ce principala favorită a competiției, Barbora Krejcikova, s-a retras din cauza unei accidentări la cot.