Sorana Cîrstea (38 WTA) continuă formă slabă în sezonul de hard nord-american. Tenismena în vârstă de 31 de ani a fost eliminată încă din primul tur al turneului WTA 250 de la Chicago de Tereza Martincova (60 WTA), scor 6-3, 3-6, 2-6.
Sorana a început cu stângul meciul, cehoaica făcând break încă din primul game al întâlnirii. Cu toate acestea, Sorana a reușit două break-uri consecutive pe serviciul adversarei sale și a reușit să se impună cu 6-3 în primul set. Setul doi a început foarte bine, reușind să își consolideze break-ul făcut în game-ul de debut al setului doi. Din păcate pentru româncă, serviciul a fost punctul ei slab în partida de la Chicago, pierzând următoarele trei game-uri pe propriul serviciu din setul al doilea, câștigat de Martincova cu 6-3.
În setul al treilea, cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 2-2, atunci când Martincova a reușit două break-uri consecutive. În cele din urmă, jucătoarea de pe locul 60 WTA s-a impus în decisiv cu 6-2.
"Simona Halep este gata să dea banii înapoi!" Dezvăluirea președintelui COSR, Mihai Covaliu
ACUM 3 ORE
Sorana se află la al treilea turneu în America de Nord după turneul de la Wimbledon, reușind o singură victorie, în primul tur la Montreal. Pentru Sorana urmează acum turneul de la US Open, turneu la care a ajuns până în turul al treilea la ultimele două ediții, aceasta fiind și cea mai bună performanță a româncei la New York.

Ana Bogdan s-a calificat în optimi la Chicago

Ana Bogdan (106 WTA) merge mai departe în turneul WTA 250 de la Chicago, după abandonul britanicei Heather Watson (62 WTA) din setul al doilea. Ana a început foarte bine partida, reușind break-ul încă din game-ul de debut al partidei. Jucătoarea din România a servit foarte bine pe toată durata primului set, reușind încă un break care a dus scorul la 4-1, iar după ce a ratat o minge de set pe serviciul britanicei, a închis setul în game-ul următor la 6-2.
Setul al doilea a început în aceeași notă, cu un break reușit de Ana Bogdan, într-un game în care Watson nu s-a dat bătută, reușind să anuleze două mingi de break ale româncei. Cu toate acestea, Heather Watson nu a mai putut continua și a abandonat la scorul de 6-2, 1-0 pentru Ana Bogdan, după 51 de minute, fără să se știe momentan cu ce accidentare se confruntă Watson.
Ana Bogdan o va întâlni în optimile de finală de la Chicago pe Varvara Gracheva (88 WTA), aceasta fiind prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare. Pentru jucătoarea din România, meciurile de la Chicago reprezintă primele partide din actualul sezon de hard nord-american, ultimul turneu al său fiind cel de la începutul acestei luni ce la Cluj, pe zgură. Pentru a ajunge pe tabloul principal la Chicago, Ana Bogdan le-a învins pe Emma Navarro (131 WTA) și Kimberley Zimmermann (512 WTA).
US Open se desfășoară în perioada 30 august - 12 septembrie, în direct pe Eurosport. Toate partidele vor fi disponibile pe Eurosport Player.
Ce a făcut Emma Răducanu când a ajuns acasă, după US Open 2021: "A fost groaznic de greu"