Cîrstea, locul 77 în clasamentul WTA, nu a reușit să câștige meci la primul turneu disputat de la reluarea circuitului, fiind învinsă la Palermo de italianca Sara Errani. La “Cincinnati” (n.r. – organizatorii păstrează denumirile tradiționale ale turneului, chiar dacă propriu-zis turneul s-a mutat în complexul Billie Jean King de la New York), jucătoarea din Târgoviște va debuta în competiție împotriva unei foarte tinere jucătoare americane, beneficiară de wild-card: Robin Montgomery. Aceasta are doar 15 ani, fiind cu un an mai mică decât puștoaica-fenomen a circuitului, Cori Gauff (16 ani), cea care a învins-o pe Sorana la începutul acestui an, în turul doi de la Australian Open.
Iar Robin Montgomery chiar este o altă jucătoare afro-americană de perspectivă a USTA. A primit o invitație pe tabloul calificărilor de la Cincinnati și în 2019, când a fost învinsă de australianca Destanee Aiava.
La finalul anului trecut, a câștigat însă fără set pierdut prestigiosul turneu al juniorilor "Orange Bowl", la categoria supremă, dub 18 ani. În prezent, se află pe locul 5 mondial la junioare, devansând multe sportive mai mari decât ea și punctează și în Top 600 WTA, după ce în luna martie, chiar înainte ca tenisul să intre în lockdown, a câștigat primul său titlu ITF de 25.000 de dolari, la Las Vegas. Tocmai de aceea, în prezent, site-ul WTA anunță că bilanțul americancei în 2020 este de 5 victorii și zero înfrângeri. În septembrie 2019 a câștigat și Junior Fed Cup cu echipa de junioare a Statelor Unite. Mai mult, la Australian Open 2020, Montgomery a ajuns până în sferturile de finală, iar începând cu 31 august, are garantat debutul pe tabloul principal de la US Open, la senioare.
Emma Răducanu, avertizată de o câștigătoare de Grand Slam, care a decăzut complet după marele succes
În februarie, Robin Montgomery s-a alăturat și echipei de Fed Cup a SUA, antrenându-se alături de Serena WIlliams, Sofia Kenin, Alison Riske, Bethanie Mattek-Sands și Coco Gauff.
Mai mult, Robin Montgomery tocmai a semnat un contract cu IMG, un partener extrem de important în managementul carierei, care a știut mereu să aleagă cele mai mari talente.
US Open
Marion Bartoli, despre performanța Emmei Răducanu: "Nu poți fi norocoasă 10 meciuri la rând"
ACUM 5 ORE
Prima reacție a lui Diego Schwartzman, după ce a fost învins de un puști fără clasament în ATP