Sorana Cîrstea, învinsă fără drept de apel la Adelaide, de o sportivă mai slab clasată

Publicat 11/01/2022 la 11:40 GMT+2

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de ucraineanca Anhelina Kalinina, cu 6-3, 6-2, marţi, în prima rundă a turneului Adelaide International 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Sorana Cirstea hat bei der Grampians Trophy in Melbourne für eine kuriose Szene gesorgt

Cîrstea (31 ani, 38 WTA), cap de serie numărul 9, s-a înclinat după o oră şi 25 de minute în faţa adversarei sale (24 ani, 51 WTA).
Cîrstea a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi a comis foarte multe erori neprovocate, Kalinina luând patru ghemuri la rând şi câştigând primul set cu 6-3. În actul secund, Kalinina a avut 2-0, apoi Cîrstea a reuşit egalarea (2-2), după un scurt reviriment, dar a pierdut următoarele patru ghemuri, setul şi meciul.
Românca s-a ales cu 2.675 de dolari şi un punct WTA pentru participare.
Kalinina va juca în optimi contra americancei Alison Riske, victorioasă luni cu 6-4, 6-4 în faţa polonezei Magda Linette.
Sursă: Agerpres
Acum, Sorana se va concentra pe Australian Open, primul Grand Slam al anului. Turneul de la Antipozi va fi transmis în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.