Sorana Cîrstea, OUT în primul tur la Australian Open! A cedat în 3 seturi în fața Yuliei Putintseva

Actualizat 17/01/2023 la 14:26 GMT+2

Sorana Cîrstea a fost eliminată astăzi de la Australian Open, fiind învinsă de Yulia Putintseva, în trei seturi, la capătul unui meci care a durat aproape două ore pe teren.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea a cedat în trei seturi, astăzi, în fața Yuliei Putintseva, scor 6-2, 4-6, 3-6, după o oră și 53 de minute de joc. Românca de pe locul 42 WTA a fost eliminată astfel încă din primul tur al Australian Open.
Sorana Cîrstea a început meciul în forță, reușind un prim set foarte bun, în care s-a aflat permanent la conducere. Partida a fost apoi întreruptă din cauza ploii, românca având 2-1 în setul 2 în momentul în care cele două sportive au părăsit terenul.

Sorana Cîrstea, punct fabulos în primul set al meciului cu Putintseva de la Australian Open

După reluarea meciului, care a avut loc după mai bine de două ore, Cîrstea nu și-a mai regăsit forma din prima parte a duelului. Putintseva a câștigat 3 game-uri consecutive și a preluat conducerea, adjudecându-și setul cu 4-6 și trimițând meciul în decisiv.
În setul 3, duelul a fost echilibrat până la scorul de 3-3, cele două sportive împărțindu-și game-urile. Sportiva de pe locul 47 WTA a legat apoi, însă, 4 game-uri consecutive și a obținut victoria, câștigând setul cu 3-6.

Sorana Cîrstea, punct incredibil în setul decisiv cu Putintseva, din primul tur al Australian Open

În urma acestui rezultat, Sorana Cîrstea a fost eliminată de la Australian Open, iar Putintseva a făcut pasul spre turul 2, unde va da peste Karolina Pliskova, favorita nr. 30 a turneului, care a învins-o astăzi pe Xiyu Wang, scor 1-6, 3-6.
WTA: Cine va câștiga trofeul la Australian Open 2023?
Australian Open se vede în perioada 16 - 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play. În plus, în aplicația Eurosport aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.