Sorana Cîrstea, OUT în turul 2 la Roland Garros! Românca, eliminată de finalista din 2018, Sloane Stephens

Actualizat 25/05/2022 la 18:47 GMT+3

Sorana Cîrstea a fost eliminat azi în turul al doilea la Roland Garros de către finalista din 2018, Sloane Stephens.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, favorita numărul 26 pe tabloul de simplu la Roland Garros, a fost eliminată în turul al doilea de căte Sloane Stephens, finalista din 2018. Americanca a revenit de la 0-1 la seturi și s-a impus cu scorul de 3-6, 6-2, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 56 de minute de joc.
În continuare, Stephens se va duela pentru un loc în turul al treilea cuînvingătoarea meciului dintre Diane Parry (care a eliminat-o în turul 1 pe campioana en-titre, Barbora Krejcikova) și Camila Osorio. Aceasta a fost a doua întâlnire directă dintre Sorana și Stephens. Românca o învinsese în trecut pe americancă la Dubai, în primul tur la ediția din 2013.

Primul set a fost controlat de Sorana Cîrstea, care a a avut un procentaj mai bun pe primul serviciu, a câștigat mai multe puncte cu serviciul 2 și a salvat cele două mingi de break avute de adversară. În setul secund, balanța a înclinat în favoarea americancei, care și-a ridicat abrupt nivelul de joc. În manșa decisivă, americanca a controlat cap-coadă jocul, iar Sorana Cîrstea nu a mai găsit putere să revină și a pierdut 12 game-uri consecutive.
Astfel, România rămâne în concurs la Roland Garros cu doar două reprezentante. Este vorba despre Simona Halep, care o întâlnește joi la Paris pe Qinwen Zheng (în jurul orei 16, ora României), și Irina Begu, care se va duela cu Ekaterina Alexandrova pentru un loc în turul al treilea la Paris.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.