Irina Begu s-a calificat în această după-amiază în sferturile de finală ale turneului de la St. Petersburg. Românca de pe locul 56 WTA a trecut în două seturi de Petra Kvitova, favorita nr. 6 a competiției, scor 6-4, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute.
Begu a început partida în forță, câștigând primele trei game-uri. Apoi, cele două sportive și-au împărțit două game-uri, ulterior cehoaica reușind să lege trei game-uri consecutive și să egaleze la 4.
Acela a fost ultimul game câștigat de Kvitova. Irina Begu și-a adjudecat setul imediat, iar apoi a reușit să obțină lejer victoria, încheind meciul cu 8 game-uri câștigate la rând.
Roland Garros
Simona Halep și-a aflat adversarele la Roland Garros! Cu cine joacă celelalte românce la Paris
19/05/2022 LA 14:51
Setul doi a durat doar 26 de minute, românca impunându-se rapid, în timp ce, în general, Kvitova nu a reușit să câștige mai mult de unul, maxim două puncte per game.
În urma acestei victorii, Irina Begu a obținut calificarea în sferturile de finală ale turneului de la St. Petersburg, unde va da peste Tereza Martincova, care a prins un loc în Final 8 după ce Elena Rybakina s-a retras.
Meciul dintre Irina Begu și Tereza Martincova va avea loc vineri, ora de start a partidei urmând a fi stabilită mai târziu.
Simona Halep a revenit în Top 20 înainte de Roland Garros 2022! Cum arată ierarhia mondială
16/05/2022 LA 09:51
Mutua Madrid Open
Irina Begu, OUT în primul tur la Madrid! Eșec cu Bencic! Doar Simona Halep a rezistat dintre românce
28/04/2022 LA 14:01