De MARIAN URSESCU
Victorie confortabilă pentru Irina Begu în primul tur al turneului WTA 500 de la Sankt Petersburg. Românca a trecut cu 6-3, 6-1 de chinezoaica Shuai Zhang, cea pe care o învinsese, tot fără set pierdut, și în precedentele două întâlniri.
Doar în primul set Irina a avut ceva emoții. La 4-3 a salvat două mingi de break și apoi nu a mai avut probleme. Serviciul a funcționat foarte bine și românca a câștigat 79% din mingi cu prima servă.
Simona Halep a revenit în Top 20 înainte de Roland Garros 2022! Cum arată ierarhia mondială
ACUM 21 ORE
În setul doi jocul a avut un sigur sens și Irina a pus capăt partidei într-o oră și 15 minute.
În turul următor, Begu o va întâlni pe Petra Kvitova, favorita 6, cehoaica învinsă de Sorana Cîrstea la Australian Open.
Irina este a treia româncă de la Sankt Petersburg care accede în optimi după Jaqueline Cristian, 7-6 (3), 6-4 cu Bernarda Pera (SUA) și Sorana Cîrstea, 7-5, 3-6, 6-4 cu Marketa Vondrousova (Cehia).
Doar Sorana Cîrstea va juca azi, în optimi, celelalte meciuri fiind programate joi. Jaqueline o va avea ca adversară pe Anastasia Sasnovich din Belarus.