Totul indica, la tragerea la sorți de săptămâna trecută, o posibilă semifinală cu repetiție la Dubai. Halep și Muguruza păreau cele mai puternice sportive de pe partea superioară de la turneul din Emiratele Arabe Unite și Simo cu siguranță că voia să își ia revanșa pentru penultimul act de la Melbourne.
Dar Jennifer Brady e într-o formă uimitoare și a demonstrat asta încă o dată împotriva ibericei, în sferturi. Venită din calificări, sportiva de pe locul 52 WTA a trecut pe tabloul principal de adversare mult mai bine cotate: Elina Svitolina, Marketa Vondrousova și, în urmă cu puține momente, Garbine Muguruza.
Sportiva din SUA s-a impus la capătul a două ore și 12 minute de luptă echilibrată, scor 6-7(5), 6-3, 6-4. Impecabilă în momentele cheie ale partidei (a salvat 9 din cele 10 mingi de break ale adversarei), Brady a impresionat cu constanța sa. A reușit să o țină pe Muguruza destul de mult în puncte, lucru care i-a displăcut profund jucătoarei spaniole.
US Open
Marion Bartoli, despre performanța Emmei Răducanu: "Nu poți fi norocoasă 10 meciuri la rând"
Brady are un stil de joc foarte incomod, însă Halep pare să se simtă în largul ei în momentele în care o întâlnește. Anul trecut, la Mastersul Canadei, campioana de la Wimbledon la capătul unui meci dramatic, scor 4-6, 7-5, 7-6(5). În 2020, Halep și Brady au fost din nou față în față la Australian Open. După un prim set foarte greu, sportiva noastră a ridicat nivelul și s-a impus, scor 7-6(5), 6-1. Astfel, dacă va trece de Sabalenka, Halep pare a avea un avantaj mare în perspectiva semifinalei. Atât din prisma duelurilor directe, dar și al faptului că sporitva din SUA e mult mai obosită, după turul de forță de la Dubai.
A fost un meci dificil. Am mai jucat acum câteva luni și am ajuns până la setul decisiv. Mă bucur că am trecut de acest meci, aștept turul următor. Mă simt foarte bine în Australia, îmi place să joc aici. În setul al doilea mi-am găsit ritmul mai bine, am reușit s-o plimb mai mult pe teren. Am fost mai puternică și m-am descurcat mai bine în setul secund | Simona Halep, după disputa cu Brady de la Melbourne.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Prima reacție a lui Diego Schwartzman, după ce a fost învins de un puști fără clasament în ATP