Andy Murray continuă pregătirea pentru Australian Open cu un nou meci maraton. Așa cum ne-a obișnuit în a doua parte a sezonului 2021, scoțianul a avut o nouă partidă incredibilă. Acesta s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Sydney Classic Tennis, după ce l-a învins pe Nikoloz Basilashvili (23 ATP), scor 6-7(4), 7-6(3), 6-3, într-o partidă care a durat 3 ore și 14 minute.
Murray a pierdut primul set la tiebreak, după ce a condus cu 5-2 și a avut șansa de a servi pentru primul act la 5-3. Jucătorul din Georgia a revenit și s-a impus cu 7-4 în tiebreak. Setul al doilea a fost la fel de echilibrat, iar Murray a fost pe cale să plătească același preț pentru șansele de care nu a profitat. Fostul număr 1 mondial a avut ocazia de a închide atunci când a servit la 5-4, dar Basilashvili nu a cedat și a salvat trei mingi de set. În cele din urmă, Murray și-a luat revanșa în tiebreak, câștigând cu 7-3.
Mutua Madrid Open
Andy Murray, OUT de la Madrid! Britanicul s-a retras chiar înainte de meci! Djokovic e în sferturi
05/05/2022 LA 09:33

Andy Murray se pregătește pentru Australian Open la Sydney

Setul decisiv al partidei a fost cel mai dezechilibrat. Murray a profitat de un break obținut chiar în al doilea game al setului și nu a mai ratat ocazia de a închide partida atunci când a servit la 5-3. Astfel, Andy Murray a obținut victoria cu 6-3 în decisiv și va merge mai departe la Sydney.
În sferturile de finală, Andy Murray îl va întâlni pe David Goffin. Belgianul a obținut calificarea în sferturi după o victorie facilă în fața lui Denis Kudla, scor 6-2, 6-3.
În a doua jumătate a anului 2021, Andy Murray a arătat un spirit de luptă incredibil, chiar dacă nu a avansat foarte mult în turneele la care a participat. Cu toate acestea, jocul scoțianului îi dă speranțe înaintea primului turneu de Grand Slam al anului. Andy Murray va reveni la Australian Open pentru prima oară din 2019, atunci când a jucat ultimul său turneu înainte de operația la șold.
Australian Open 2022 se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player (17-30 ianuarie).
Andy Murray aplaudă condamnarea la închisoare a lui Boris Becker: "Am 0 simpatie pentru el!"
02/05/2022 LA 13:16
Andy Murray s-a răzgândit, nu mai sare peste sezonul de zgură! La ce turneu va juca britanicul
20/04/2022 LA 14:34