Sorana Cîrstea a obținut în această dimineață prima victorie la ediția din 2022 a turneului de la Istanbul. Românca, deținătoarea en-titre a trofeului competiției, a învins-o în două seturi pe Kamilla Rakhimova, scor 4-6, 1-6, după o oră și 17 minute de joc.
Cîrstea ar fi trebuit să joace în primul tur cu Aliaksandra Sasnovich, însă aceasta s-a retras din motive de sănătate, iar rusoaica de pe locul 95 WTA i-a luat locul din postura de lucky loser.
Sorana a dominat în mare parte meciul, intrând în avantaj încă de la primele game-urile. În primul set a condus cu 2-5, iar Rakhimova s-a apropiat la 4-5, însă românca nu a cedat și a reușit să-și adjudece setul cu un break.
Roland Garros
EXCLUSIV | Sorana Cîrstea, dezvăluiri despre prezența lui Goran Ivanisevic la meciul ei cu Maria
22/05/2022 LA 13:04
În partea secundă a meciului, Cîrstea nu i-a dat nicio șansă adversarei sale, cedând un singur game, pe propriul serviciu, la scorul de 0-2, dar apoi a câștigat 4 game-uri consecutive și a obținut calificarea în optimile turneului.
Pentru Sorana Cîrstea urmează duelul cu învingătoarea din partida Ipek Oz - Arantxa Rus

Sorana Cîrstea este pregătită să își apere titlul cucerit anul trecut la Istanbul. Înainte de debutul ediției din acest an a Tennis Championship Istanbul, turneu WTA 250, cu premii în valoare de 239,477 de dolari, românca a avut un mesaj pentru fanii turci.
"Salutare tuturor! Sunt foarte încântată să revin anul acesta și să joc la TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul. Mă întorc din postura de campioană en-titre și sunt nerăbdătoare să văd toți fanii tenisului din Turcia. Ne vedem în curând", a spus Sorana Cîrstea.
Anul trecut, Sorana Cîrstea a câștigat turneul de la Istanbul fără să piardă vreun set. În ultimul act din 2021, ea a învins-o pe Elise Mertens, scor 6-1, 7-6 (3). Cele două au oportunitatea de a se întâlni din nou în finala turneului, fiind principalele favorite la câștigarea trofeului.
Roland-Garros
Cele mai bune momente ale jocului Sorana Cîrstea - Tatjana Maria, încheiat cu o victorie a româncei
22/05/2022 LA 12:40
Azi începe Roland Garros 2022. Ce putem vedea în prima zi de la Grand Slamul parizian
21/05/2022 LA 21:00