Dominic Thiem se poate mândri în acest moment cu un set complet de victorii în fața membrilor "Big Three" la Turneul Campionilor: în 2019, austriacul i-a învins în grupe pe Federer (dublu 7-5) și Djokovic (6-7, 6-3, 7-6), iar marți și-a completat palmaresul cu victorie în fața lui Nadal, tot în faza grupelor (7-6, 7-6).
Campionul de la US Open s-a declarat extrem de încântat de nivelul de joc, dar a recunoscut că simte că a avut un strop de șansă să revină în primul set, când Nadal a servit de două ori la scorul de 5-2, în tie-break.
"Cred că a fost un meci grozav de la primul, până la ultimul punct. Cu siguranță, a fost unul dintre cele mai bune meciuri pe care le-am făcut în cariera mea. Cred că este cam la egalitate cu partida de anul trecut, împotriva lui Djokovic. Amândoi am jucat excelent", a spus Thiem la interviul de pe teren.
Emma Răducanu, avertizată de o câștigătoare de Grand Slam, care a decăzut complet după marele succes
ACUM 21 MINUTE
Austriacul a explicat mai departe: "Am fost puțin norocos în tie-break-ul primului set, să câștig de la 2-5, când el juca puțin mai bine. Este bine să câștigi primul set în fața lui Rafa, însă a trebuit să rămân extrem de concentrat până la ultimul punct din setul doi, pentru că el este acolo până la final. Cred că toate loviturile mi-au funcționat bine și cel mai mulțumit sunt de serviciu. Când a intrat primul serviciu am simțit că dețin controlul. M-a ajutat mult în momente importante, inclusiv în tie-break-ul primului set. Cred că cea mai importantă lovitură în tenisul indoor este serviciul, deci sunt mulțumit că mi-a funcționat astăzi", a concluzionat jucătorul în vârstă de 28 de ani, finalist anul trecut la Turneul Campionilor.

Rezultatele înregistrate în grupa "Londra 2020" la Turneul Campionilor:

• Dominic Thiem - Rafael Nadal 7-6(7), 7-6(4)
  • Dominic Thiem - Stefanos Tsitsipas 7-6(5), 4-6, 6-3
  • Rafael Nadal - Andrey Rublev 6-3, 6-4
În această seară, în direct pe Eurosport 2, se va juca al patrulea meci din această grupă, dintre Stefanos Tsitsipas și Andrey Rublev.
US Open
Marion Bartoli, despre performanța Emmei Răducanu: "Nu poți fi norocoasă 10 meciuri la rând"
ACUM 3 ORE
Prima reacție a lui Diego Schwartzman, după ce a fost învins de un puști fără clasament în ATP