Transylvania Open și-ar putea muta data de disputare! Când ar putea avea loc turneul din 2024

Dani Morar

Publicat 24/10/2023 la 09:31 GMT+3

Transylvania Open 2023 a fost un real succes, iar Gabriela Ruse a fost aproape de a fi prima româncă ce câștigă trofeul. Patrick Ciorcilă, directorul turneului, a anunțat că data de disputare a competiției s-ar putea muta începând cu anul viitor.

Rezumatul partidei Pliskova - Ruse, din primul tur de la US Open

Transylvania Open 2023 s-a încheiat duminică, iar Gabriela Ruse a fost aproape de a deveni prima româncă ce cucerește trofeul. Competiția de 250 de puncte WTA a fost votată ca fiind cea mai bine organizată din această categorie în 2022, iar directorul turneului vrea să-și păstreze titulatura.
Patrick Ciorcilă le-a mulțumit fanilor prezenți pe BT Arena și speră ca întrecerea să continue pe o pantă ascendentă și să strângă tot mai multe nume mari la start.
Acesta urmează să anunțe data de desfășurare a Transylvania Open 2024, existând indicii că turneul ar putea fi mutat undeva la începutul anului, anunță Sport.ro. WTA nu a confirmat acest lucru, însă rămâne de văzut dacă competiția se va muta sau va rămâne la final de sezon.
Gabriela Ruse a avut o săptămână de vis la turneul de 250 de puncte de la Cluj Napoca, dar nu a reușit să câștige competiția, după finala jucată cu Tamara Korpatsch, pierdută 3-6, 4-6. La final, la festivitatea de premiere, Ruse a plâns în fața suporterilor, care au creat o atmosferă superbă în BT Arena.

Tamara Korpatsch s-a impus în două seturi, în timp ce suferința lui Gabi era tot mai vizibilă. Cu lacrimi în ochi, românca a luptat până la ultimul punct, dar nu a reușit să întoarcă soarta jocului, decimată din punct de vedere fizic.
La finalul întâlnirii, la festivitatea de premiere, Ruse a plâns din nou în fața fanilor, povestind cum a trăit această săptămână atât de intensă pentru ea.
"În primul rând, vreau să o felicit pe Tamara și pe familia ei. Ați avut o săptămână atât de bună. Felicitări, ai jucat incredibil și ai un viitor măreț înainte.
În momentul ăsta, încerc să îmi adun cuvintele și să vă transmit ce am eu în suflet. A fost o săptămână minunată pentru mine. Nu m-am gândit nicio secundă că voi ajunge în finală", a început Ruse discursul după finala pierdută la Transylvania Open, moment în care a izbucnit în plâns.
"Chiar acum o săptămână eram cu antrenorul meu în taxi, veneam către Cluj, ne calculam punctele și aflasem că eram aproape să nu mai intru la Australian Open. Mă gândeam cât de greu îmi va fi să o iau de la capăt, dar Dumnezeu mi-a scos această săptămână în cale.
Aș vrea să vă mulțumesc că ați fost martorii acestei săptămâni. Cred că, de-a lungul anilor, am învățat că înfrângerile sunt cel mai importante lecții pe care un om le poate învăța.
Vă mulțumesc din tot sufletul că ați fost alături de mine. Aș vrea să îi mulțumesc lui Patrick că mi-a dat această șansă. Am fost colegi foarte mulți ani și a avut foarte multă încredere în mine.
Îi mulțumesc echipei, dar și familiei, care a venit și m-a susținut.
A însemnat ceva extraordinar această săptămână. Eu, Gabriela Ruse, voi fi o altă persoană după acest turneu și vă mulțumesc din tot sufletul meu", a spus Ruse, citată de sport.ro.
Pe 188 WTA înainte de acest turneu, Ruse și-a asigurat cel puțin locul 126 WTA, după calificarea în finală, având în față performanța de a urca până pe 106 WTA în cazul unui triumf în marea finală. Nu s-a întâmplat, dar Ruse rămâne cu memoria unei săptămâni foarte bune la Cluj Napoca, care îi poate da speranțe pentru viitor. el mai bun loc ocupat de Ruse în cariera sa a fost poziția 51, în mai 2022, după ce a trecut de primele tururi la Roma și Madrid.