Simona Halep, învinsă în finala de la Cluj de Anett Kontaveit. Desfășurarea partidei

Actualizat 31/10/2021 la 18:51 GMT+2

Simona Halep și Anett Kontaveit s-au întâlnit în această după-amiază în finala turneului WTA 250 Transylvania Open, turneu ce s-a desfășurat în această săptămână la Cluj-Napoca.

Anett Kontaveit & Simona Halep

• GAME, SET & MECI, Anett Kontaveit. Estona e campioană la Cluj, după o partidă foarte bună în compania fostului lider mondial din WTA, Simona Halep.
  • 3-5. Halep supraviețuiește, dar Kontaveit va servi pentru titlu.
  • 2-5. Kontaveit își face serviciul. Halep va servi în continuare pentru a rămâne în finală.
  • 2-4. Kontaveit obține un nou break și e la două game-uri distanță de titlu la Cluj.
  • 2-3. Kontaveit trece la conducere.
  • 2-2. Anett Kontaveit recuperează break-ul.
  • 2-1. Anett Kontaveit își face serviciul.
  • 2-0. Simona Halep consolidează break-ul.
  • 1-0. Simona Halep începe al doilea set cu un break la 0.
  • Începe setul secund.
  • 2-6. Simona Halep își cedează serviciul, iar Anett Kontaveit câștigă setul inaugural după 29 de minute de joc.
  • 2-5. Simona Halep recuperează un break, rămâne în set.
  • 1-5. Kontaveit obține un nou break și va servi pentru câștigarea primului set.
  • 1-4. Kontaveit servește foarte bine și își consolidează break-ul.
  • 1-3. Kontaveit obține primul break al meciului.
  • 1-2. Kontaveit salvează o minge de break și își face serviciul, rămâne în față.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul în debutul finalei de la Cluj.
  • 0-1. Anett Kontaveit își face serviciul în primul game al meciului.
  • UPDATE / Anett Kontaveit va servi prima în finala Transylvania Open.
Știre inițială
După o săptămână de tenis de cel mai înalt nivel la Cluj-Napoca, prima ediție a turneului Transylvania Open ia sfârșit astăzi. În ultimul act al competiției WTA 250, Simona Halep (18 WTA) și Anett Kontaveit (14 WTA) vor juca marea finală.
Cele două jucătoare au avut un parcurs perfect în această săptămână la Cluj, ajungând în finală fără să piardă vreun set. Simona Halep a obținut calificarea în finală după ce a trecut sâmbătă de Marta Kostyuk, după o nouă partidă impresionantă. Cea mai bună jucătoare din România s-a impus cu 6-0, 6-1, după doar o oră de joc.
În ciuda problemelor de la spate cu care s-a confruntat pe durata turneului, Halep are șansa să încheie o săptămână perfectă, în care a pierdut numai 12 game-uri.

Titlul de la Cluj reprezintă biletul către Turneul Campioanelor pentru Kontaveit

În finala de la Cluj, Simona Halep va avea de înfruntat o adversară motivată de șansa de a se califica la Turneul Campioanelor de la Guadalajara. Jucătoarea din Estonia vine după un titlu câștigat săptămâna trecută la Moscova. În cazul în care se va impune la Cluj, Kontaveit o va depăși pe Ons Jabeur și va obține calificarea la Turneul Campioanelor.
În semifinalele de la Cluj, Anett Kontaveit a trecut de Rebecca Peterson (99 WTA), scor 6-3, 6-2. Până acum, Simona Halep și Anett Kontaveit s-au întâlnit de trei ori, de fiecare dată cu Simona Halep obținând victoria, fără să piardă vreun set. Ultima întâlnire a avut loc la Australian Open 2020, acolo unde cea mai bună jucătoare din România s-a impus categoric, scor 6-1, 6-1, în mai puțin de o oră de joc.
Finala dintre Simona Halep și Anett Kontaveit de la Transylvania Open va fi transmisă în format LIVE TEXT pe eurosport.ro începând cu ora 17:30.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.