Simona Halep e în finală la Transylvania Open. Desfășurarea meciului cu Marta Kostyuk

Alex Masgras

Actualizat 30/10/2021 la 18:10 GMT+3

Simona Halep și Marta Kostyuk s-au întâlnit astăzi în cea de a doua semifinală a turneului WTA 250 Transylvania Open, turneu ce se desfășoară în această săptămână la Cluj.

Simona Halep & Marta Kostyuk

• 6-1. GAME, SET & MECI Simona Halep! Prestație IMPECABILĂ a campioanei noastre și e în prima finală din 2021!
  • 5-1. Simona Halep își face serviciul și e la doar un game distanță de finală!
  • 4-1. Simona obține un nou break! E aproape de finală la Cluj!
  • 3-1. Simona Halep își consolidează break-ul. Românca joacă excelent.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break în debutul setului secund.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul în debutul setului 2.
  • 0-1. Marta Kostyuk e pe tabelă! Ucraineanca a obținut primul game al meciului, în debutul setului 2.
  • Începe setul secund.
  • 6-0. Simona Halep câștigă primul set al meciului cu Kostyuk după 26 de minute de joc.
  • 5-0. Simona Halep obține un nou break și va servi pentru câștigarea primului set.
  • 4-0. Simona Halep se distanțează la 4 game-uri în primul set. Kostyuk încă nu e pe tabelă și are mari probleme la coapsa dreaptă.
  • Medical time-out pentru Marta Kostyuk!
  • 3-0. Simona Halep obține un nou break! Start perfect de meci pentru campioana noastră.
  • 2-0. Simona Halep salvează o minge de break și își consolidează break-ul.
  • 1-0. Simona Halep obține primul break al meciului.
  • UPDATE / Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească în primul game al meciului.
Știre inițială
Transylvania Open se apropie de final, azi sosind ziua semifinalelor. În prima partidă a zilei vor intra pe teren Rebecca Peterson (99 WTA) și Anett Kontaveit (14 WTA), cea care speră la un titlu în România pentru a se putea califica la Turneul Campioanelor.
După această partidă, nu mai devreme de ora 17:00, pe teren vor intra Simona Halep (18 WTA) și Marta Kostyuk (55 WTA), în cea de a doua semifinală a zilei.

Simona Halep spune că se simte mai bine după ce a avut probleme cu spatele

În timpul partidei cu Varvara Gracheva (81 WTA) din optimi, Simona Halep a acuzat probleme la spate, aceasta apelând chiar și la un timeout medical. După partidă, Simona a recunoscut că a luat în calcul un eventual abandon, dar aceasta ar fi fost ultima opțiune la care s-ar fi gândit, mai ales în condițiile în care joacă la un turneu care se desfășoară în România.
După victoria categorică de ieri cu Jaqueline Cristian, scor 6-1, 6-1, Halep a declarat că se simte mai bine din punct de vedere fizic, chiar dacă durere a revenit în anumite momente ale partidei.
De partea cealaltă, Marta Kostyuk vine după o victorie categorică în fața campioanei din acest an de la US Open, Emma Răducanu. Aceasta a învins-o pe jucătoarea din Marea Britanie fără drept de apel, scor 6-2, 6-1, iar jucătoarea de 19 ani din Ucraina va încerca să își ia revanșa în fața Simonei Halep în partida din semifinale.
Cele două s-au întâlnit la începutul lunii la turneul de la Indian Wells. La turneul din California, Simona Halep s-a impus cu scorul de 7-6(2), 6-1, în ceea ce a fost prima întâlnire directă dintre cele două.
Partida dintre Simona Halep și Marta Kostyuk va începe după ora 17:00 și va fi transmisă în format LIVE TEXT pe eurosport.ro.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.