În acest moment nu există nicio șansă ca Simona Halep să participe la Turneul Campioanelor. Sportiva noastră e pe locul 39 în cursa pentru Turneul final, acesta fiind primul sezon în ultimii 7 ani în care nu obține calificarea. Dubla campioană de Grand Slam din Constanța a declarat că a avut un an dificil, iar că obiectivul său este să fie sănătoasă.
"Nu am nicio șansă la Turneul Campioanelor anul acesta. Pentru mine a fost un an greu, cu multe accidentări, n-am jucat 4-5 luni. Tot ce vine este un bonus, n-am nicio așteptare. Vreau doar să pun în practică ceea ce am hotărât cu antrenorii și să mă bucur de tenis. Am început anul cu mari dureri și acum mă bucur că sunt sănătoasă să joc. Vreau doar să mă bucur de ce se întâmplă anul acesta. Cu oricine joc este foarte greu anul acesta, mai ales că vin după o accidentare foarte lungă, cum n-am mai avut până acum", a spus Simona Halep, potrivit Digi Sport.
Simona Halep, despre cel mai frumos moment din carieră: "Ăsta a fost tot timpul visul meu"
01/12/2021 LA 09:43

Simona Halep nu a obținut calificarea la Turneul Campioanelor

În cei 7 ani în care a obținut calificarea la Turneul Campioanelor, Simona Halep a fost absentă o singură dată, în 2018, din cauza unei accidentări la spate care s-a agravat la finalul sezonului. Cel mai bun rezultat obținut de Simona Halep la Turneul Campioanelor datează chiar de la prima ediție în care a fost prezentă, în 2014, acolo unde a disputat finala și a cedat în fața americancei Serena Williams.
La ediția din acest an s-au calificat deja Ashleigh Barty, Aryna Sabalenka, Barbora Krejcikova și Karolina Pliskova, însă liderul mondial, australianca Barty, a anunțat că nu va face deplasarea la acest turneu. Maria Sakkari, Iga Swiatek, Paula Badosa şi Garbine Muguruza sunt și ele pe locuri de calificare. Pentru ultimul loc rămas se vor lupta așadar Anett Kontaveit și Ons Jabeur. Turneul Campioanelor va avea loc în perioada 10 - 17 noiembrie la Guadalajara, Mexic.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Simona Halep, îngrijorată înainte de startul sezonului din 2022: "Cred că asta m-ar încurca mental!"
30/11/2021 LA 20:23
Emma Răducanu, victorie cu Gabriela Ruse în meciul demonstrativ de la Royal Albert Hall din Londra
28/11/2021 LA 15:15