Simona Halep avansează în semifinale la Cluj! Desfășurarea partidei cu Jaqueline Cristian

Actualizat 29/10/2021 la 19:15 GMT+3

Simona Halep și Jaqueline Cristian s-au întâlnit azi, în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte WTA de la Cluj, Transylvania Open.

Simona Halep & Jaqueline Cristian

• GAME, SET & MECI Simona Halep! Simo merge în semifinale la Transylvania Open după ce trece de Jaqueline Cristian în minimum de seturi, 6-1, 6-1.
  • 5-1. Simona Halep își face serviciul! Jaqueline Cristian va servi în continuare pentru a rămâne în meci.
  • 4-1. Simona Halep obține un nou break. Va servi pentru 5-1.
  • 3-1. Simona Halepîși consolidează break-ul și e la doar 3 game-uri distanță de victorie.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break în setul secund.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul.
  • 0-1. Jaqueline Cristian își adjudecă primul game al setului secund.
  • Începe setul al doilea!
  • 6-1. Simona câștigă primul set al meciului după 33 de minute de joc.
  • 5-1. Simona obține un nou break și va servi pentru câștigarea manșei inaugurale.
  • 4-1. Simona salvează 3 șanse de break și e acum la doar 2 game-uri distanță de câștigarea setului.
  • 3-1. Jaqueline Cristian salvează șansă de break și câștigă primul ei game în meci.
  • 3-0. Simona își consolidează break-ul și e la 3 game-uri distanță de câștigarea primei manșe.
  • 2-0. Simona Halep obține break-ul devreme în meci și nu pare să aibă probleme fizice.
  • 1-0. Simona Halep își face serviciul în primul game al meciului. Început de partidă foarte bun pentru Simo.
  • UPDATE / Simona Halep va începe la serviciu!
Știre inițială
Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Transylvania Open după ce a învins-o pe Varvara Gracheva în minimum de seturi la Cluj. În primul tur, campioana noastră a învins-o pe compatrioata ei, Gabriela Ruse. De partea cealaltă, Jaqueline Cristian a trecut la Cluj de Kaja Juvan în 3 seturi, revenind de la 0-1 la seturi, și de Ajla Tomljanovic în minimum de seturi.
De partea Simonei există totuși îngrijorare, întrucât în meciul cu Gracheva a avut nevoie îngrijiri medicale în zona lombară. După meci, la interviul de pe teren, Simona le-a oferit fanilor săi o veste îngrijorătoare, mărturisind că spatele "i s-a blocat și nu știe cum a câștigat acest meci", iar că împotriva lui Jaqueline Cristian va avea parte de un nou test.

Simona Halep, test important la Cluj în meciul cu Jaqueline Cristian

Simona Halep pare de neînvins în meciurile în care întâlnește o compatrioată, însă de această dată rămâne de văzut cum se va simți și dacă va putea să intre pe teren, să reziste fizic și să-i pună chiar probleme adversarei ei, o jucătoare aflată într-o formă excelentă, care a obținut în 2021 cele mai bune rezultate ale carierei.
De altfel, Jaqueline Cristian a recunoscut într-un material special pentru WTA că e inspirată în tot ceea ce face de Simona Halep.Deși în trecut a avut îndoieli că poate performa la cel mai înalt nivel, rezultatele incredibile ale fostului lider mondinal au ambiționat-o pe Jaqueline Cristian și i-au arătat că orice e posibil dacă muncești suficient de mult. Astfel, azi am putea avea parte de un duel pe măsură dacă ambele sportive vor fi apte din punct de vedere fizic.
Confruntarea 100% românească dintre Simona Halep și Jaqueline Cristian se va juca pe arena centrală cu începe de la ora 18:00. Aceasta va fi prima întâlnire dintre cele două jucătoare de tenis în circuitul WTA. Așa arată programul celorlalte meciuri din sferturile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca:
  • de la ora 14:00 Rebecca Peterson - Lesia Tsurenko
  • de la ora 16:00 Anhelina Kalinina - Anett Kontaveit
  • de la ora 20:00 Emma Răducanu - Marta Kostyuk
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.