Simona Halep avansează la turneul de la Cluj! Desfășurarea partidei cu Gracheva e aici

Actualizat 28/10/2021 la 19:21 GMT+3

Simona Halep a revenit azi cu succes pe teren la Transyvlania Open pentru meciul din optimile de finală cu rusoaica Varvara Gracheva, ocupanta locului 81 WTA.

Simona Halep

Credit imagine: Twitter

• 6-2. GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Simo e în sferturi la Transylvania Open.
  • 5-2. Gracheva comite mai multe erori, iar Simona va servi pentru calificarea în sferturi.
  • 4-2. Simona Halep e în continuare în față
  • 3-2. Gracheva se menține aproape cu serviciul.
  • 3-1. Simona Halep face un game de serviciu foarte bun și consolidează break-ul.
  • 2-1. Simona Halep obține break-ul în setul secund.
  • 1-1. Simona Halep salvează o minge de break și egalează.
  • 0-1. Gracheva își face serviciul cu ușurință în debutul setului 2.
  • Simona Halep a revenit de la vestiar! Începe setul secund.
  • Simona Halep a cerut time-out medical imediat după finalul setului 1.
  • 6-4. Simona Halep câștigă primul set la 4 după 40 de minute de joc.
  • 5-4. Gracheva supraviețuiește în acest prim set, însă Simona va servi pentru a încheia manșa.
  • 5-3. Simona Halep se apropie tot mai mult de câștigarea primului set.
  • 4-3. Varvara Gracheva revine de la 0-40 pe propriul serviciu și rămâne la doar un game în spatele Simonei.
  • 4-2. Simona Halep își face serviciul și consolidează break-ul.
  • 3-2. Simona Halep trece din nou în față, după ce obține un nou break.
  • 2-2. Simona Halep își face și ea serviciul. Egalitate la 2.
  • 1-2. Gracheva își face pentru prima dată serviciul în meci.
  • 1-1. Gracheva își recuperează imediat break-ul.
  • 1-0. Simona Halep obține break-ul în primul game al meciului.
  • UPDATE / Gracheva începe la serviciu.
Știre inițială
După o perioadă lungă de accidentări și absențe din circuit, Simona Halep a revenit în forță pe teren, la Cluj, în meciul cu Gabriela Ruse. Campioana noastră a arătat în meciul din turul întâi o formă de joc de invidiat și a devenit favorită clară la câștigarea turneului după evoluția de miercuri.
Simona Halep a învins-o pe Gabriela Ruse în primul tur la Transylvania Open și a obținut calificarea în optimile de finală. Dubla campioană de Grand Slam din Constanța a evoluat arătând o încredere debordantă, iar după o oră și 13 minute de joc s-a impus cu scorul de 6-1, 6-2. În continuare, Simona Halep se va duela pentru un loc în sferturile de finală cu Varvara Gracheva (81 WTA). Aceasta va fi prima întâlnire dintre cele două jucătoare în circuitul WTA.

Simona Halep și Varvara Gracheva se întâlnesc azi la Transylvania Open în optimi

De altfel, Simona Halep a declarat că se simte pregătită de acest turneu atât din punct de vedere fizic, cât și psihic: "A fost o bucurie să fiu pe teren și sper ca și mâine să joc la fel de bine. Jocul meu a mers foarte bine și mă bucur de asta. Sunt pregătită fizic, doar să ajung eu în finală. Pentru mine e o revenire, sincer nu mă interesează rezultatul, doar vreau să-mi ating nivelul de dinainte. Nu mă gândesc împotriva cui joc. Am învățat acest lucru", a spus Simona după victoria din turul inaugural.
Dacă va trece de Varvara Gracheva, Simona ar putea înfrunta în sferturile de finală o altă tenismenă din România, după Gabriela Ruse, pe Jaqueline Cristian. Mai departe, în semifinale poate da chiar peste Emma Răducanu, iar în finală cea mai periculoasă adversară ar urma să fie Anett Kontaveit, aflată într-o formă impresionantă, după titlul cucerit la Moscova.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.