Trei victorii ale româncelor în a doua zi de la Australian Open

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 25/01/2018 la 15:11 GMT+2

Sorana Cîrstea, Simona Halep și Ana Bogdan i se alătură Irinei Begu în turul al doilea al competiției feminine.

Sorana la Australian Open 2018

Ziua a doua de la Melbourne a pus capăt meciurilor din turul întâi de simplu, iar toate cele trei românce care au pășit pe teren marți s-au impus în meciurile lor. Sorana Cîrstea a fost prima care a făcut-o. Aceasta a învins-o în trei seturi pe Zarina Diyas, revenind după ce a pierdut primul set pentru a se impune cu scorul de 5-7, 6-4, 6-3. Cîrstea o va întâlni pe Lucie Safarova în turul al doilea.
Simona Halep a avut un început de turneu dificil, dar a trecut cu bine de primul său meci de la Australian Open. Tânăra Destanee Aiava i-a pus probleme serioase în primul set, când a condus-o pe româncă cu 5-2 înainte ca Halep să se impună în tie-break. Numărul 1 mondial a avut parte de o sperietură serioasă în debutul setului doi, când a călcat strâmb urmărind o minge. Glezna sa stângă a suferit o entorsă, Halep primind îngrijiri medicale pentru câteva minute. Cunoscând antecedentele ei, a fost un semn bun că românca a continuat partida, câștigând și setul secund – mai ușor – cu 6-1. Halep o va întâlni pe Eugenie Bouchard în turul secund, cele două urmând să reediteze un duel ce le-a văzut jucând de trei ori împreună în 2014, inclusiv într-o semifinală la Wimbledon.
Românii au avut noi motive de bucurie spre finalul zilei, când Ana Bogdan a reușit să scoată din concurs capul de serie numărul 11, pe Kristina Mladenovic. Românca a învins-o pe jucătoarea franceză, care trece printr-o perioadă nefastă din punct de vedere al rezultatelor, în două seturi, 6-3, 6-2 și urmează să joace cu Yulia Putintseva în al doilea său meci de la Australian Open.
Turneul nu a mai produs mari surprize în a doua zi, însă de menționat sunt ieșirile din scenă ale lui Milos Raonic la masculin și Petra Kvitova la feminin. Raonic a fost învins în patru seturi de Lukas Lacko după ce reușise trei prezențe consecutive în sferturile de finală în edițiile anterioare ale turneului. La rândul ei, Kvitova a pierdut într-unul dintre cele mai strânse meciuri ale zilei, 8-10 în setul decisiv, contra Andreei Petkovic.
În competiția masculină, campionul en-titre Roger Federer n-a avut emoții în meciul său cu Aljaz Bedene. Elvețianul, în căutarea unui al 20-lea titlu de Mare Șlem, s-a calificat fără probleme în turul secund după o victorie în trei seturi. La rândul său, Novak Djokovic a trecut cu ușurință de Donald Young la revenirea după accidentarea sa la cot. Mișcarea serviciului sârbului a fost în mod evident modificată, însă capul de serie numărul 14 a arătat în formă și foarte bucuros să fie din nou pe teren. Va rămâne un candidat important pentru câștigarea trofeului.
O revenire pozitivă în acțiune a avut și Stan Wawrinka. Elvețianul a câștigat meciul său cu Ricardas Berankis în patru seturi, în timp ce printre alți capi de serie ce au pătruns în turul secund s-au aflat Dominic Thiem, Alexander Zverev, Juan Martin Del Potro și Sam Querrey. Tânărul Alexander Zverev s-a calificat la rândul său, învingându-l pe și-mai-tânărul Alex De Minaur.
Tabloul feminin a consemnat victorii în două seturi pentru favorite precum Johanna Konta, Caroline Garcia, Karolina Pliskova, Garbine Muguruza și Angelique Kerber. Maria Sharapova s-a impus și ea în minim de seturi.
***
Programul zilei a treia a turneului se anunță unul interesant, jucătorii și jucătoarele importante putând fi văzuți evoluând în direct pe canalele Eurosport. Printre meciurile zilei se numără cel dintre Katerina Siniakova și Elina Svitolina, precum și duelul Rafael NadalLeonardo Mayer. Meciul dintre Marcos Baghdatis și Andrey Rublev ar putea fi unul dintre cele mai spectaculoase ale zilei, la fel anunțându-se partidele dintre Denis Shapovalov și Jo-Wilfried Tsonga sau Nick Kyrgios și Viktor Troicki.
Irina Begu este singura româncă ce poate fi urmărită miercuri la Australian Open în turneele de simplu. Ea o întâlnește pe Petra Martic în jurul orei 3:00 în partida transmisă pe Eurosport Player.
***
Australian Open se transmite pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. Dragoș Suciu și Radu Abramescu fac analiza evoluției românilor și a favoriților primului turneu de Mare Șlem al anului vineri după-amiaza pe pagina de Facebook a Eurosport, in cadrul emisiunii Stream Team. UPC este sponsorul transmisiunilor Australian Open de pe Eurosport. Dacă ai ratat un meci, îl poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de meciuri live sau în reluare, pe orice device.
3:00 Petra Martic v Irina Begu
*Orele sunt orientative, partidele și transmisiunile putând fi decalate în funcție de alte rezultate.