Sorana Cîrstea, ocupanta locului 77 WTA, a făcut un meci mare joi la Flushing Meadows, a întors soarta partidei cu britanica Johanna Konta (13 WTA, cap de serie nr. 9) și s-a impus cu 2-6, 7-6(5), 6-4, după un meci care a durat două ore și 52 de minute de joc. Britanica de pe locul 13 WTA a început mai bine partida și a câștigat primul set după ce a reușit să se impună de trei ori la retur. Condusă cu 2-1 în setul secund și un break în contul adversarei, Sorana a revenit rapid, a egalat scorul și manșa avea să fie decisă într-un tiebreak în care românca a fructificat a patra minge de set (a condus cu 6-2, s-a impus în cele din urmă cu 7-5).
Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat, cele două jucătoare trecând pe rând la conducere. Sorana a fost cea care a obținut break-ul decisiv, a ratat două mingi de meci la retur, însă a închis partida cu un as în game-ul următor.Prin intermediul acestui succes, Sorana Cîrstea şi-a egalat cea mai bună performanţă de la US Open - turul al treilea: 2009, 2019. În turul următor, Sorana o va întâlni pe Karolina Muchova (Cehia / 26 WTA, favorită 20), care a trecut de Anna Kalinskaya (Rusia, 110 WTA), scor 6-3, 7-6(4).

US Open 2020 | Johanna Konta, prima reacție după ce a fost eliminată de Sorana Cîrstea

Australian Open
Sorana Cîrstea - Iga Swiatek, LIVE TEXT, ora 8:30, în direct pe Eurosport 1, în optimi la Melbourne
ACUM 7 ORE
"Ca să fiu sinceră, adversara mea a jucat mult mai bine, despre asta cred că este vorba. E clar că eu am început mai bine, cred că nivelul meu a fost mult mai ridicat decât al ei la începutul partidei, dar ea e o jucătoare foarte bună. A avut câteva rezultate impresionante în trecut în cariera ei. E capabilă să joace un tenis de o foarte bună calitate. Și-a crescut fără doar și poate nivelul, a fost o luptă grea azi, dar per total, ea a fost jucătoarea mai bună la final”, a spus Johanna Konta la finalul partidei din turul al doilea de la US Open.
Vodafone este sponsor oficial al transmisiunilor Eurosport de la US Open.
Clasări mai bune pentru românce după Australian Open 2022! Pe cât ar putea ajunge Simona Halep
ACUM 21 ORE
Halep câștigă teren la Australian Open, în opinia bookmakerilor! Cum arată cotele înaintea optimilor