#Favoriții Jannik Sinner, calificare cu emoții în turul 2 la US Open 2021! Italianul, victorie în 4 seturi cu Purcell

Publicat 01/09/2021 la 00:14 GMT+3

Jannik Sinner, favoritul numărul 13 la US Open 2021, s-a calificat în turul 2 după ce a trecut de australianul Max Purcell.

Jannik Sinner

Jannik Sinner, ocupant al locului 16 ATP, s-a calificat în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de australianul Max Purcell, ocupant al locului 191 ATP, cu scorul de 6-4, 6-2, 4-6, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 34 de minute de joc.
Pentru un loc în turul al treilea la Flushing Meadows, Jannik Sinner se va duela cu învingătorul meciului dintre Marco Cecchinato și Zachary Svajda. Italianul, favorit numărul 13 la US Open, părea să nu aibă probleme în fața adversarului său din turul 1, câștigând primele două seturi la discreție.

Jannik Sinner, în turul 2 la US Open 2021

Totuși, Max Purcell nu a renunțat și a câștigat la 4 setul al treilea, prelungind partida cu unul dintre favoriții de pe tabloul principal masculin. Sinner a părut să aibă și ceva probleme fizice la un moment dat în setul 3, dar a trecut peste orice disconfort și s-a impus în patru seturi după 4 ore și 34 de minute de joc.