UPDATE / Novak Djokovic, liderul mondial din ATP, s-a calificat în marea finală de duminică la US Open 2021 după ce l-a învins pe Alexander Zverev, favoritul numărul 4, scor 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-2, la capătul unui meci fantastic care a durat trei ore și 38 de minute de joc.
În continuare, sârbul se va duela în ultimul act pentru îndeplinirea Calendar Grand Slam (câștigarea celor 4 titluri de Grand Slam în același an) cu Daniil Medvedev, care a trecut în semifinale de Felix Auger-Aliassime în minimum de seturi. Aceasta este cea de-a 31-a finală de Grand Slam a sârbului, tot atâtea câte are și Roger Federer, un record absolut.
UPDATE / Alexander Zverev câștigă cu 6-4 setul al patrulea și trimite meciul în decisiv.
Laver Cup
Laver Cup | Europa conduce după prima zi cu 3-1! Ruud, Berettinni și Rublev au obținut victoriile
ACUM 11 ORE
UPDATE / Novak Djokovic câștigă și setul al treilea după 49 de minute de joc, 6-4.
UPDATE / Novak Djokovic câștigă setul secund după 35 de minute de joc, impunându-se pe serviciul advers de două ori.
UPDATE / Alexander Zverev câștigă setul inaugural al meciului cu Novak Djokovic, 6-4, după 37 de minute de joc.
UPDATE / Începe a doua semifinală la US Open! Novak Djokovic va începe acest meci la serviciu.
UPDATE / Daniil Medvedev, al doilea tenismen al lumii, s-a calificat în marea finală de la US Open după ce a trecut în minimum de seturi de Felix Auger-Aliassime, ocupant al locului 15 ATP, cu scorul de 6-4, 7-5, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 5 minute de joc.
Rusul îl va întâlni în marea finală pe câștigătorul meciului dintre Novak Djokovic și Alexander Zverev, semifinală care va debuta în această noapte de la ora 2, ora României.
UPDATE / Daniil Medvedev a fost condus cu 5-3, moment în care Felix Auger-Aliassime a servit pentru set. Canadianul și-a pierdut serviciul, iar rusul nu a mai greșit deloc, câștigând și manșa secundă.
UPDATE / Daniil Medvedev câștigă primul set cu 6-4, după 39 de minute de joc.
UPDATE / Începe prima semifinală masculină la US Open. Felix Auger-Aliassime are serviciul în game-ul de debut.
Știre inițială
Turneul de Grand Slam de la US Open începe cu adevărat pentru Novak Djokovic din semifinale. Nu pentru că nu ar fi avut și până acum anumite bătăi de cap, dar Alexander Zverev pare în acest moment unul dintre jucătorii capabili să-l învingă. Sau măcar să-l pună în mare dificultate. De altfel, la startul competiției, specialiștii l-au credit pe jucătorul german drept omul cu cele mai mari șanse să-l bată pe liderul mondial.
Tot în ziua a 12-a, Daniil Medvedev va înfrunta un canadian aflat în plină ascensiune, pe Felix Auger-Aliassime, jucător antrenat de Toni Nadal. La prima vedere, rusul este mare favorit, dar adversarul lui este capabil să producă surpriza și să urce în prima lui finală de Grand Slam.
Apropo de finală, în ziua a 12-a se va decerna și primul titlu, la dublu masculin. Față în față vor fi Rajeev Ram (SUA) / Joe Salisbury (Marea Britanie) și Jamie Murray (Marea Britanie) / Bruno Soares (Brazilia).

#Favoriții US Open 2021 | Daniil Medvedev – Felix Auger-Aliassime, 1-0 în confruntările directe

Prima semifinalămasculină se va desfășura cu începere de la ora 22:00. Daniil Medvedev, cap de serie numărul 2, a avut un parcurs solid până în această fază, cedând un singur set, în sferturile de finală, cu olandezul van de Zandschulp. Acesta a fost și singurul meci în care jucătorul rus a stat mai mult de 2 ore pe teren la ediția din acest an a turneului de la US Open. Până în sferturi, Medvedev i-a mai eliminat, pe rând, pe Gasquet, Koepfer, Andujar și Evans. Așadar, a avut un culoar foarte bun până la acest meci cu Auger-Aliassime.
Daniil s-a calificat în a treia semifinală consecutivă la Flushing Meadows, iar în urmă cu 2 ani a ajuns și în finală, pierdută după un meci în 5 seturi cu Rafael Nadal.
De partea cealaltă, canadianul a atins cea mai bună performanță a carierei prin această calificare în semifinale. Tot în acest an, sportivul în vârstă de 21 de ani a jucat sfert de finală la Wimbledon. Felix Auger-Aliassime a pornit din postura capului de serie numărul 12, iar pe parcurs a petrecut mai mult timp pe teren. A trecut și printr-un meci de cinci seturi cu Bautista-Agut în turul 3, iar în total a adunat trei jocuri de cel puțin 3 ore și 24 de minute. Cea mai ușoară misiune a avut-o în sferturi, având în vedere că adversarul Carlos Alcaraz a fost nevoit să abandoneze în setul doi, din cauza unei accidentări. În drumul spre semifinale i-a mai eliminat pe Donskoy, Zapata Miralles și Tiafoe. Ar mai fi de remarcat faptul că sportivul canadian a jucat 5 tiebreak-uri la acest turneu și le-a câștigat pe toate.
Singura întâlnire directă a avut loc la Toronto în 2018 și a fost câștigată de Medvedev cu 2-1 la seturi.

#Favoriții US Open 2021 | Novak Djokovic – Alexander Zverev, 6-3 în confruntările directe

A doua semifinală este o confruntare între favoriții 1 și 4. Iar Novak Djokovic are toate motivele să fie în gardă, având în vedere că va avea în față omul care l-a împiedicat deja să facă Golden Slam-ul în acest an, adică victorii în toate cele patru turnee de Mare Șlem plus medalia de aur la Jocurile Olimpice. Zverev l-a învins pe jucătorul sârb în semifinale la Tokyo și a câștigat ulterior și medalia de aur. Neamțul este într-o formă de zile mari, pentru că apoi a câștigat și turneul Masters Series de la Cincinnati, astăzi având o serie de 16 victorii consecutive.
Zverev a juca finală la US Open anul trecut, fiind învins de Thiem în cinci seturi. La ediția din acest an a cedat un singur set, cu americanul Sock, în turul 3. I-a mai eliminat până aici pe Querrey, Ramos-Vinolas, Sinner și Harris. În niciun meci nu a jucat mai mult de 2 ore și jumătate.
Novak Djokovic este la doi pași de o performanță imensă, victorii în toate turneele de Grand Slam din același an. Nole are trei titluri la US Open, ultimul fiind cucerit în 2018. A jucat în alte cinci finale. De asemenea, în trei rânduri a fost eliminat în semifinale, dar acest lucru s-a întâmplat pentru ultima dată în urmă cu 7 ani.
În drumul spre semifinale a cedat câte un set în patru din cele cinci partide. Pe rând, i-a învins pe Rune, Griekspoor, Nishikori, Brooksby și Berrettini. În ultimele trei jocuri a stat în teren 3 ore sau mai mult.
Djokovic și Zverev se cunosc destul de bine, având deja un istoric bogat (6-3). În turnee de Grand Slam s-au mai întâlnit de două ori, iar sârbul a câștigat de fiecare dată, cu 3-0 la Roland Garros în 2019 și 3-1 la Australian Open în acest an. Partida va începe la ora 02:00 (ora României).

#Favoriții US Open 2021 | Ram / Salisbury – J. Murray / Soares, 1-0 în confruntările directe

Față în față se află se află echipele favorite nr. 4, respectiv nr. 7. Rajeev Ram (SUA) / Joe Salisbury (Marea Britanie) sunt în prima finală la US Open. În schimb, adversarii Jamie Murray (Marea Britanie) / Bruno Soares (Brazilia) sunt mult mai experimentați, având un titlu împreună în 2016. Brazilianul și-a trecut în cont și al doilea titlu în 2020, alături de croatul Mate Pavic.
Cele două echipe s-au mai aflat față în față la Australian Open în acest an, iar Ram și Salisbury au câștigat cu 2-0. Confruntarea a avut loc în cadrul semifinalelor.
Finala de dublu va începe la ora 19:00.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
De ce nu a reușit Djokovic "Calendar Grand Slam": "Participarea la Jocurile Olimpice, o mare eroare"
IERI LA 15:31
Laver Cup
Daniil Medevedev, încântat să participe la Laver Cup! Ce a declarat proaspătul campion de la US Open