Update / Final brusc în partida Felix Auger Aliassime - Carlos Alcaraz. Spaniolul s-a retras la scorul de 6-3, 3-1 pentru canadian din cauza problemelor medicale. Așadar, Felix Auger Aliassime va lupta cu Daniil Medvedev pentru un loc în finală.
Update / Break-ul realizat de Felix Auger Aliassime mai devreme a fost suficient pentru a câștiga și primul set, cu 6-3. Carlos Alcaraz a avut 40-0 pe serviciul adversarului la 5-3, dar canadianul a avut nervii tari și și-a fructificat în cele din urmă serviciul. Meciul este de foarte bună calitate.
US Open
De ce nu a reușit Djokovic "Calendar Grand Slam": "Participarea la Jocurile Olimpice, o mare eroare"
23/09/2021 LA 15:31
Update / Felix Auger Aliassime a realizat primul break al jocului, după 28 de minute de joc (4-2). Canadianul a fructificat a patra șansă pe care a avut-o la dispoziție.
Update / Începe derby-ul zilei, meciul dintre Felix Auger Aliassime și Carlos Alcaraz. Partida poate fi urmărită pe Eurosport 1.
Update / Aryna Sabalenka a acces în semifinale, după un succes destul de clar în partida cu Barbora Krejcikova, scor 6-1, 6-4. Succesul a fost conturat după o oră și 28 de minute și va juca pentru un loc în finală cu Leylah Fernandez.
Update / Aryna Sabalenka a câștigat primul set cu 6-1 după 42 de minute. Ambele jucătoare au avut probleme la serviciu. Dar Krejcikova a pus în teren doar 24% din mingi pe primul serviciu.
Update / S-a intrat în sesiunea de seară la New York cu partida dintre Barbora Krejcikova - Aryna Sabalenka. Învingătoarea va evolua în semifinale cu Leylah Fernandez.
Update / Horia Tecău s-a oprit în sferturile de finală la US Open. Steve Johnson și Sam Querrey au câștigat și setul doi la tiebreak (7-5), în partida cu Horia Tecău / Kevin Krawietz.

Rezumatul partidei în care Horia Tecău a luptat pentru calificarea în semifinale la US Open

Update / La 19 ani, Leylah Fernandez a devenit cea mai tânără semifinalistă la US Open, după Maria Sharapova, care a realizat această performanță în 2005.
Update / Leylah Fernandez a devenit una dintre marile senzații de la US Open. Tânăra în vârstă de 19 ani a câștigat tiebreak-ul cu Elina Svitolina (7-5) și s-a calificat în semifinale.
Update / Partida Elina Svitolina - Leylah Fernandez s-a transformat la rândul ei într-un fabuloasă, fiind printre cele mai bune de la actuala ediție. Canadianca a avut 5-2 în setul decisiv, a fost în câteva rânduri la două puncte de meci, dar Svitolina a revenit remarcabil și a egalat la 5-5. Acum s-a intrat în tiebreak. Așadar, vom avea o decizie finală în câteva minute.
Update / La această oră evoluează și Horia Tecău în turneul de dublu, alături de germanul Kevin Krawietz, în tentativa de a se califica în semifinalele competiției. Perechea româno-germană este condusă cu 1-0 la seturi de dublul american Steve Johnson / Sam Querrey (scor 2-6). Românul are un titlu la US Open în 2017 și o semifinală la ediția de anul trecut.
Update / Elina Svitolina câștigă cu 6-3 setul al doilea, după ce a salvat 3 mingi de break. Avem set decisiv pe Arthur Ashe Stadium.
Update / Leylah Fernandez câștigă primul set al partidei cu Elina Svitolina după 39 de minute, scor 6-3.
Update / A început partida dintre Elina Svitolina, favorita numărul 5 a turneului și tânăra Leylah Fernandez, cea care a împlinit 19 ani ieri.
Update/ Daniil Medvedev câștigă setul al patrulea și obține calificarea în semifinalele de la US Open, după victoria obținută în fața olandezului venit din calificări, Botic Van de Zandschulp, scor 6-3, 6-0, 4-6, 7-5.
Update / În urma unui set pierdut la 0, Botic Van de Zandschulp reușește să câștige setul al treilea, scor 6-4. Cu toate că foarte puțină lume se aștepta după cum au decurs lucrurile în primele două seturi, avem parte de un al patrulea set pe Arthur Ashe Stadium.
Update / Favoritul numărul 2 al turneului, Daniil Medvedev, câștigă cu 6-0 setul al doilea al întâlnirii cu Van de Zandschulp și este la un set distanță de semifinalele turneului de la US Open.
Update / Daniil Medvedev a câștigat primul set al întâlnirii cu olandezul Van de Zandschulp, scor 6-3, după un final de set echilibrat. Rusul a servit la 5-2 pentru închiderea setului, Van de Zandschulp a făcut break, iar în urma unui game foarte disputat pe serviciul jucătorului venit din calificări, Daniil Medvedev a luat primul set.
Update / A început primul meci al zilei de pe Arthur Ashe Stadium. Partida dintre Daniil Medvedev și Botic Van de Zandschulp este în direct pe Eurosport 1.
Carlos Alcaraz a devenit unul dintre cei mai urmăriți jucători la US Open, la ediția din acest an, mai ales după victoria de senzație realizată cu Stefanos Tsitsipas din turul 3. El va reveni în scenă într-o luptă cu reprezentantul Canadei, Felix Auger-Aliassime, jucător antrenat de Toni Nadal.
Tot în ziua a noua de concurs îl vedem la lucru și pe Daniil Medvedev, care va avea în față un alt jucător surpriză la Flushing Meadows, olandezul Botic van de Zandschulp.
La feminin, Elina Svitolina are în față o jucătoare de 19 ani, pe Leylah Fernandez, după ce a depășit-o pe Simona Halep. Iar campioana de la Roland Garros, Barbora Krejcikova o va înfrunta pe Aryna Sabalenka, devenită principala favorită după ce Ashleigh Barty a fost eliminată.

#Favoriții US Open 2021 | Elina Svitolina - Leylah Fernandez, 1-0 în confruntările directe

La prima vedere pare o confruntare dezechilibrată, față în față fiind jucătoare clasate pe locurile 5 vs 73 WTA. Dar reprezentanta Canadei a produs deja câteva surprize uriașe, după ce a învins alte două favorite, pe Naomi Osaka și Angelique Kerber. În primele tururi, Fernandez a câștiga partidele cu Ana Konjuh și Kaia Kanepi. Prezența în sferturile de finală reprezintă deja cea mai bună performanță personală într-un turneu de Grand Slam pentru jucătoarea în vârstă de 19 ani.
Elina Svitolina a făcut un meci mare în optimile de finală cu Simona Halep și a arătat până la această oră un joc solid. Sportiva din Ucraina nu a cedat niciun set, iar cel mai mult a stat în teren cu Simona, 76 de minute.
Partida va avea loc în jurului ore 21:00, iar Svitolina și Fernandez sunt la a doua confruntare. Prima a avut loc în 2020 la Monterrey și a fost câștigată în două seturi de Elina.

#Favoriții US Open 2021 | Barbora Krejcikova - Aryna Sabalenka, 0-1 în confruntările directe

Barbora Krejcikova a câștigat deja un turneu de Grand Slam în acest an la Roland Garros. Aryna Sabalenka este în căutarea primei finale într-un turneu de Grand Slam și are șanse bune să ajungă aici, mai ales că a devenit principala favorită a turneului. Bielorusa a avut ceva emoții doar în primul tur, într-o dispută cu Nina Stojanovic, întinsă pe durata a trei seturi. Le-a mai eliminat pe Zidansek, Collins și Mertens în drumurile spre sferturile de finală.
Krejcikova a acces în această fază fără set pierdut. Meciul reper a fost în optimi cu Garbine Muguruza, câștigat cu 6-3, 7-6.
Partida va începe în jurul orei 02:00. Sabalenka are un ascendent moral, după ce s-a impus la Linz în 2020 în singura confruntare directă. S-a impus atunci cu 2-1 la seturi.

#Favoriții US Open 2021 | Felix Auger-Aliassime – Carlos Alcaraz, prima confruntare directă

Este un meci așteptat cu mare interes, între doi jucători care ar putea avea un cuvânt greu de spus în ATP în anii ce vor urma. Ambii au jucat deja meciuri de 5 seturi la ediția din acest an, spaniolul chiar două, cu Tsitsipas și Gojowczyk. Auger-Aliassime a avut un astfel de meci în turul 3, cu Bautista-Agut.
În ierarhia ATP, Auger-Aliassime și Alcaraz sunt despărțiți de 40 de locuri În ATP (15 vs 55). Disputa va avea loc în jurul orei 03:30 și este prima între cei doi sportivi.
Tot în ziua a 9-a, la simplu se mai desfășoară întâlnirea Daniil Medvedev - Botic van de Zandschulp, cu începe de la ora 19:00.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Cum a făcut agentul lui Federer tot posibilul ca Medvedev să-l bată pe Djokovic în finala US Open
15/09/2021 LA 16:17