US Open 2020: Victoria Azarenka revine într-o semifinală de Grand Slam după 7 ani

Cezara Paraschiv

Actualizat 10/09/2020 la 05:21 GMT+3

US Open 2020: Victoria Azarenka revine într-o semifinală de Grand Slam după 7 ani, la capătul unei evoluții aproape de perfecțiune în sferturi, cu favorita 16 a tabloului feminin, Elise Mertens. Fostul numărul unu mondial a cedat un singur game în partida care a durat doar o oră și 13 minute, iar acum se pregătește pentru o semifinală de vis, între mămici, cu Serena Williams.

Victoria Azarenka a trecut de Elise Mertens în sferturi, la US Open 2020

Victoria Azarenka este de neoprit la New York. Intrată "în bulă", pentru turneul Premier 5 disputat tradițional la Cincinnati, fără vreun meci câștigat în ultimele 12 luni (ultimul său succes venise în turul 1 la Cincinnati, în 2019), "Vika" a demarat o serie fantastică, adjudecându-și trofeul la Western & Southern Open și ajungând, miercuri, la zece victorii consecutive.
Aflată pentru a 50-a oară pe tabloul principal într-un turneu de Mare Șlem, Victoria Azarenka a reușit un adevărat galop de sănătate în sferturile US Open 2020, în fața favoritei 16, Elise Mertens. Fostul lider mondial a trimis 21 de lovituri câștigătoare și s-a impus cu 6-1, 6-0, aceasta devenind una dintre cele mai clare 13 victorii ale carierei sale în turneele de Mare Șlem. Azarenka nu mai ajunsese în semifinalele unui turneu de Mare Șlem de la US Open 2013, când a fost învinsă în finală de Serena Williams, cea pe care o va reîntâlni acum în careul de ași.
Primele trei game-uri ale meciului anunțau o desfășurare total diferită: Mertens a fost agresivă, iar serviciul le-a dat bătăi de cap ambelor jucătoare, ambele trecându-și în cont câte un break. Meciul s-a rupt însă încă de la prima pauză, Azarenka reușind mai departe să câștige 10 game-uri consecutiv, în ciuda faptului că Mertens a ajuns la egalitate sau a avut chiar minge de game în jumătate dintre acestea.

US Open 2020: Azarenka, în semifinale, după 7 ani

Victoria Azarenka se simte perfect la New York. Îl are alături pe fiul său Leo, nu a cedat decât un singur set în cinci meciuri jucate până acum la US Open, iar miercuri bielorusa și-a permis inclusiv să se bucure de muzica aleasă de DJ în timpul uneia dintre pauze.
Cu un prim titlu câștigat după patru ani, Azarenka arată acum aproape de forma care a consacrat-o în circuit, aducându-i două titluri de Mare Șlem pe hard, la Australian Open. "Sunt foarte mulțumită de felul în care m-am mișcat pe teren astăzi, am simțit că am pus o mare presiune pe ea când a fost vorba să dea lovitură câștigătoare", a declarat Azarenka la finalul partidei.
Învinsă clar de Vika, Elise Mertens și-a ridicat în slăvi adversara: "Nu am făcut nimic greși astăzi, dar ea a jucat excelent."
  • Tenisul-spectacol de la US Open 2020 se vede în transmisiune directă pe Eurosport și Eurosport Player.