#Favoriții Aryna Sabalenka, în turul 3 la US Open 2021! Bielorusa, victorie clară la Flushing Meadows

Publicat 01/09/2021 la 23:35 GMT+3

Aryna Sabalenka, a doua favorită la US Open 2021, s-a calificat în turul 3 după ce a trecut de Tamara Zidansek în minimum de seturi.

Aryna Sabalenka

Aryna Sabalenka, a doua jucătoare a lumii, s-a calificat în turul al treilea la US Open 2021 după ce a învins-o pe Tamara Zidansek cu scorul de 6-3, 6-1, la capătul unui meci dominat de la un capăt la altul care a durat o oră și 1 minut de joc. În continuare, Sabalenka se va duela cu Danielle Collins la New York.
Aryna Sabalenka a avut o misiune facilă în meciul din turul secund la Flushing Meadows cu Zidansek. În fiecare set, sportiva din Belarus a ibținut câte două break-uri, iar la serviciu nu a făcut nicio gafă, motiv pentru care s-a relaxat și a forțat-o pe adversara ei să comită eroare după eroare.

Aryna Sabalenka, victorie la pas în turul 3 la US Open 2021

Aryna Sabalenka a ajuns cel mai departe la US Open până în optimile de finală, în 2018, însă are anul acesta șanse să-și întreacă acea performanță, grație încrederii debordante pe care o arată pe terenul de tenis. În primul tur, Sabalenka a trecut la New York de Stojanovic în trei seturi. De la acel set pierdut, bielorusa și-a ridicat nivelul de joc și nu a mai comis erori.