Petra Kvitova, a zecea favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul al treilea la US Open 2021 după ce a trecut de Kristyna Pliskova, sora geamănă a Karolinei, cu scorul de 7-6 (4), 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 22 de minute de joc.
În continuare, dubla campioană de Grand Slam din Cehia se va duela cu favorita numărul 17, Maria Sakkari, care a învins-o în turul 2 pe Katerina Siniakova. În turul inaugural, Petra Kvitova a trecut de slovena Polona Hercog în minimum de seturi.
Emma Răducanu, distrugătoarea de încredere. Cum "sapă" în moralul adversarelor, la US Open
09/09/2021 LA 07:57

Petra Kvitova e în turul 3 la US Open 2021

În setul inaugural al meciului cu Kristyna Pliskova, ambele jucătoare și-au ținut serviciul până în tiebreak, acolo unde experiența și-a spus cuvântul. Petra Kvitova a cedat doar patru puncte și s-a impus câștigând prima manșă.
În setul secund, Kvitova a obținut break-ul în debutul manșei pe un game de serviciu al adversarei foarte disputat, iar apoi s-a mai impus o dată pe serviciul advers, punând capăt partidei. Cel mai bun rezultat al Petrei Kvitova la US Open a fost sfert de finală, fază pe care a atins-o în două rânduri, în 2015 și 2017.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Petra Kvitova, victorie la pas în primul tur de la US Open! A trecut fără probleme de Polona Hercog
31/08/2021 LA 23:58
US Open
Ion Țiriac îl contrazice pe Wilander: "Simona Halep a găsit o altă soluție la serviciu!"
31/08/2021 LA 07:18