Simona Halep, singura româncă rămasă în concurs pe tabloul de simplu, încearcă duminică să se califice în sferturile de finală la US Open 2021. Campioana noastră a avut parte de trei meciuri foarte bune la Flushing Meadows, acolo unde le-a învins pe Camila Giorgi, Kristina Kucova și Elena Rybakina, cedând un singur set.
Simona Halep o va întâlni în optimile de finală la US Open 2021 pe sportiva din Ucraina, Elina Svitolina, ocupantă a locului 5 WTA. Campioana noastră a obținut în turul inaugural o victorie importantă în fața campioanei de la Montreal, Camila Giorgi, iar în turul secund a trecut de Kristina Kucova.
Simona Halep, dezvăluiri despre relația pe care o are cu Emma Răducanu: "Ne-am întâlnit, mi-a scris"
ACUM 4 ORE

Când joacă Simona Halep cu Elina Svitolina la US Open 2021

În turul al treilea, Simo a fost pusă serios la încercare de Elena Rybakina, favorita numărul 19 pe tabloul feminin de tenis, dar a trecut testul cu brio, impunându-se în 3 seturi foarte disputate. De partea cealaltă, Elina Svitolina le-a învins pe Marino, Massarova și Kasatkina, toate în minimum de seturi.

US Open 2021 | Halep - Rybakina, rezumatul unei partide memorabile

Partida dintre Simona Halep și Elina Svitolina va fi prima a zilei pe arena Arthur Ashe și va începe la ora 19:00 (ora României). Confruntarea va putea fi urmărită în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Simona Halep și Elina Svitolina s-au întâlnit până în prezent de zece ori, împărțindu-și în mod egal victoriile. Ultima confruntare a lor a avut loc în 2019, la Turneul Campioanelor. Atunci s-a impus ucraineanca în două seturi. De șase ori s-au întâlnit cele două pe hard, scorul pe această suprafață fiind tot egal, 3-3.
  • 2018, Wimbledon: 6-1, 6-3 pentru Halep;
  • 2019, Turneul Campioanelor: 7-5, 6-3 pentru Svitolina.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Simona Halep, la egalitate cu Emma Răducanu! Americanii au publicat "clasamentul adevărului"