#ReveniriDeLegendă Angelique Kerber, remontada la US Open 2021 în fața Dayanei Yastremska! Angie merge în turul secund

Publicat 31/08/2021 la 01:04 GMT+3

Angelique Kerber s-a calificat în turul al doilea la US Open după ce a trecut de Dayana Yastremska în primul tur, revenind de la 0-1 la seturi.

Angelique Kerber

Favorita numărul 16, Angelique Kerber, s-a calificat în turul al doilea la US Open 2021 după ce a trecut de Dayana Yastremska în primul tur, scor 3-6, 6-4, 7-6 (3), la capătul unui meci foarte disputat care a durat două ore și 28 de minute de joc. Acum, Kerber se va duela cu ucraineanca Anhelina Kalinina pentru un loc în turul al treilea.
În primul set al meciului cu Yastremska, ucraineanca de pe locul 51 WTA, fostă 21 WTA, a fost mai inspirată la retur și a provocat-o pe Kerber să greșească mai mult. Campioană la ediția din 2018, Angelique Kerber a trecut peste pierderea primului set ca o mare campioană și și-a adjudecat setul al doilea la 4, trimițând meciul în decisiv.

Angelique Kerber merge în turul 2 la US Open 2021, după o revenire fantastică

Manșa decisivă a fost de totul sau nimic. Fiecare jucătoare a obținut break-ul de câte două ori, iar în final s-a ajuns la tiebreak, acolo unde experiența și-a spus cuvântul. Kerber a fost mult mai inspirată la punctele cheie, iar Yastremska nu a avut replică.