Campioana din 2016 a câștigat duelul cu sportiva care a triumfat la ediția din 2017. Angelique Kerber s-a impus în meciul din turul al treilea în fața favoritei gazdelor, Sloane Stephens, revenind de la 0-1 la seturi. Sportiva din Germania s-a impus cu scorul de 5-7, 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore de joc.
Triplă campioană de Grand Slam, Angelique Kerber a avut o misiune foarte dificilă în partida din turul al treilea. Fostul lider mondial din WTA a cedat manșa inaugurală a meciului cu Stephens la 5, însă a reușit ulterior să se mobilizeze și să schimbe cu totul soarta partidei.
US Open
Omul din spatele succesului lui Leylah Fernandez: tatăl ei, fost jucător de fotbal
09/09/2021 LA 12:47

Angelique Kerber, calificare cu peripeții în optimi la US Open 2021

Acum, pentru un loc în sferturile de finală, Angelique Kerber se va duela cu învingătoarea meciului dintre Naomi Osaka și Leylah Fernandez. În primul tur la US Open 2021, Angie Kerber s-a impus în fața Dayanei Yastremska în 3 seturi, iar în turul secund a trecut în minimum de seturi de Anhelina Kalinina.
Angie Kerber a câștigat titlul la Flushing Meadows în 2016, după o finală disputată cu Karolina Pliskova. Sportiva din Germania, ajunsă acum pe locul 17 WTA, a mai cucerit titlurile de la Australian Open în 2016 și Wimbledon în 2018. La Roland Garros, Angie Kerber nu a trecut niciodată de sferturile de finală, fază pe care a atins-o în două rânduri (2012 și 2018).
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
US Open 2021 | Rezumatul unui meci "nebun": Angelique Kerber - Leylah Fernandez
05/09/2021 LA 23:03
US Open
Leylah Fernandez e în sferturi la US Open! Victorie magnifică în fața campioanei din 2016, Kerber
05/09/2021 LA 22:15