#REVENIRIDELEGENDĂ Victoria Azarenka, serie impresionantă în turul 1 la US Open, într-o partidă cu Tereza Martincova

Actualizat 31/08/2021 la 02:18 GMT+3

Sportiva din Belarus a început cu 1-4, dar de la acest scor nu i-a mai lăsat adversarei niciun game până la finalul întâlnirii.

Victoria Azarenka hatte nach ihrer Zweitrunden-Niederlage keine große Lust, viel zu reden

Victoria Azarenka, triplă finalistă la US Open, s-a calificat în turul 2 la US Open, după ce a învins-o pe Tereza Martincova cu 6-4, 6-0. Sportiva din Belarus a avut o revenire impresionantă în această întâlnire.
După un debut cu 1-4, favorita numărul 18 a preluat controlul asupra întâlnirii li a câștigat 11 game-uri la rând. Astfel, Azarenka a pășit cu dreptul și la ediția din acest an. Ea s-a impus după un meci care a durat o oră și 12 minute.
În turul secund, sportiva din Belarus o va înfrunta pe învingătoarea dintre Jasmine Paolini și Yaroslava Shvedova.

Azarenka nu a renunțat la visul de a câștiga un titlu și la US Open

Deși a ajuns la vârsta de 32 de ani, Azarenka nu a renunțat la visul de a câștiga un titlu de Grand Slam și la US Open. Anul trecut, ea a ajuns până în finală, dar a fost învinsă de Naomi Osaka, după ce a câștigat setul de deschidere. De asemenea, Azarenka a fost bătută de Serena Williams în finalele din 2012 și 2013.
Viktoria Azarenka deține două titluri de Grand Slam în palmares, ambele câștigate la Australian Open. De la ultimul trofeu au trecut însă deja 8 ani.